W piątek, 23 czerwca, zakończyliśmy rok szkolny. Było, jak zawsze, odświętnie: najpierw Msza św. w kościele pw. św. Judy Tadeusza, a później spotkanie uczniów i nauczycieli na szkolnym boisku, gdzie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za mijający rok szkolny i pożegnała absolwentów. Nastąpiła również uroczysta zmiana w poczcie sztandarowym, nad którym opiekę przejęli uczniowie z klasy 7. Nagrody z rąk Pani Dyrektor odebrała młodzież z najwyższą średnią w szkole oraz zwycięzcy Ucznia Roku w kl. 1-3.  

Pani Dyrektor wyczytała również wszystkich uczniów, którzy otrzymali świadectwo z paskiem, a wyróżnionym ósmoklasistom wręczyła nagrody książkowe i świadectwa. 

Następnie uczniowie udali się do sal lekcyjnych, by spotkać po raz ostatni w tym roku szkolnym ze swoimi wychowawcami. 

 „Chmury zakrywają szczyt tylko dla tych, którzy są na dole… życzymy Wam, abyście w cały swoim życiu mogli poszczycić się tym, że spacerujecie po szczytach”. 

Zobacz Galerię

 

 „Niech w waszych ciepłych sercach 

Zostanie choć cząstka nas. 

A teraz czas się pożegnać. 

Czas ruszyć w drogę, 

Już czas …” 

 

Dnia 22 czerwca 2023 r. odbyła się akademia podsumowująca rok szkolny, podczas której uczniowie klas 8 pożegnali się ze społecznością szkolną. 

W odświętnych strojach wszyscy zebrali się na II piętrze, by obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas siódmych wraz z wychowawcami. Po słowach uznania od Pani Dyrektor Doroty Rząsy uczniowie klas ósmych ze wzruszeniem podziękowali dyrekcji szkoły, nauczycielom i młodszym kolegom za wspólnie spędzony czas. Po części oficjalnej nastąpiła część rozrywkowa,  
a mianowicie Plebiscyt Osobowości w 15 kategoriach np. „Mądra głowa”, „Sportowiec roku”, „Młody gniewny”, „Artystyczna dusza”, „Potomek Szekspira”. Każdy  
z ósmoklasistów był nominowany do jednej kategorii uczniowskiej i otrzymał pamiątkową tarczę, a zwycięzca statuetkę - sowę. 

Na zakończenie nastąpiło odsłonięcia tabla każdej klasy i pamiątkowe zdjęcie. Chwile te pozostaną na długo w pamięci uczniów i Grona Pedagogicznego,  
a fotografie będą wspaniałą pamiątką tej uroczystości. 

Zobacz Galerię

1 czerwca nasza szkoła brała udział w obchodach 80. Rocznicy pacyfikacji Staroniwy, zorganizowanych przez IPN w Rzeszowie, Parafię pw. św. Judy Tadeusza oraz 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich. 

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą na Cmentarzu Staroniwa, przy mogile Polaków pomordowanych 1 czerwca 1943 r. Następnie zebrani udali się na Mszę Św. do Kościoła pw. św. Judy Tadeusza, skąd przeszli na plac przed Pomnik Pomordowanych Polaków, mieszczący się  przy ul. Bohaterów, gdzie rozpoczęto część oficjalną od podniesienia na maszt Flagi Państwowej i odegrania Hymnu. Następnie miały miejsce: przemówienia zaproszonych gości, Apel Pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie części oficjalnej złożono wieńce i wiązanki kwiatów, odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Kwiaty, w asyście uczniów naszej szkoły, złożyła również pani dyrektor Dorota Rząsa. 

Spod pomnika Goście udali się do dolnego kościoła, gdzie organizatorzy zaplanowali konferencję: wystąpienie krewnej dwóch pomordowanych, a następnie montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SP16, w którym wystąpi: uczniowie kl. 1b, chór szkolny, recytatorzy z kl. 4-8 oraz solistki: Julia Szymala i Maja Pęcak. Część artystyczną zakończył przemarsz małych „Strzelców”.  

Zebrani wysłuchali także wykładu dr. Piotra Szopy z IPN Rzeszów.  

Nie zabrakło wspomnień i wzruszeń, bo przecież „To co przeżyło jedno pokolenie drugie przerabia w sercu i pamięci.” 

 

Zobacz Galerię

Dnia 30 maja laureaci konkursów przedmiotowych z podkarpackich szkół podstawowych odebrali wyróżnienia i statuetki podczas GALI PODSUMOWANIA KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH organizowanych przez PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY. 
 
Z naszej szkoły laureatami zostali:
 
Yehor Timofieiev - z informatyki oraz języka ukraińskiego - opiekun p. Grzegorz Woźny
Olesia Ivasiv - języka ukraińskiego - opiekun p.Izabela Sitko
 
Gratulujemy zwycięzcom, którzy uzyskali tytuł laureata konkursów kuratoryjnych.
 
Jednocześnie na gali rozdane zostały wyróżnienia w konkursie programistycznym Balti.
 
Wyróżnienie otrzymał Michał Dec - opiekun p. Bożena Kuśnierz
 
Gratulujemy.

Zobacz Galerię

To już 25 lat gdy na scenie teatru występują uczniowie szkół podstawowych, by zaprezentować swoje zdolności aktorskie, taneczne i wokalne w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „BAJKOWISKO”.

Było nam niezmiernie miło świętować razem z Państwem ten niezwykły dzień. Gratulacje dla laureatów oraz podziękowania dla gości.

BAJKOWISKO 2023

📌 I miejsce w kategorii wiersz (klasy I – III) zajął Leon Pulter ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, opiekunem była pani Małgorzata Korczykowska.
📌 II miejsce w kategorii piosenka (klasy I – III) zajęły – Zuzanna Machniak, Hanna Szczepańska z Zespołu Szkół w Kosinie, opiekunem była Joanna Paradowska.
📌 I miejsce w kategorii inscenizacja (klasy I – III) zajęła Grupa teatralna „Studio 10” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu, opiekun: pani Barbara Dziuba, Dorota Kordas, Joanna Baran.
📌 I miejsce w kategorii teatr szkolny (klasy IV – VIII) zajął Teatr Szkolny „Tamtędy” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Krzakach, opiekun: pani Michalina Rydzewska.
📌 Grand Prix w kategorii wiersz (klasy IV-VIII) -Maciej Kruk ze Szkoły Podstawowej w Wojtkowej, opiekun: pani Maria Kruk.
 
 

Zobacz Galerię

12 maja 2023 r. uczniowie klas czwartych przystąpili do egzaminu sprawdzającego umiejętności potrzebne do uzyskania karty rowerowej. Doskonale poradzili sobie z zadaniami w Miasteczku Ruchu Drogowego. Dla wielu z nich był to pierwszy egzamin. Tego dnia aż 72 osoby uzyskały uprawnienia do kierowania rowerem w ruchu drogowym. 

Gratulujemy! 

Zobacz Galerię

8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Jest to święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. To wspaniała akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. 

W naszej szkole również świętowano. Z samego rana biblioteka pełna była laurek, kwiatów. Nie brakowało uścisków, życzeń i oczywiście czytania. O pani Agnieszce, nauczycielu bibliotekarzu, pamiętała pani Małgorzata Korczykowska z uczniami kl. 2a. To właśnie oni zjawili się w bibliotece jako pierwsi. 

Goście mogli wysłuchać fragmentu lektury, którą przeczytał jeden z bibliotecznych pomocników …pan Świstak. 

Później, w ramach obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, pani Agnieszka udała się do klasy 2c, by wraz z dziećmi wykonać zakładki do książek. Na zajęciach plastycznych uczniowie świetnie się bawili, a na pamiątkę wyjątkowego dnia zostały im artystycznie wykonane zakładki. 

Zobacz Galerię

W dniach 20-26 marca na całym świecie obchodzono Światowy Tydzień Pieniądza.  

Tego roku również nasza szkoła zaangażowała się w obchody wyjątkowego święta. W ramach kampanii Global Money Week odbyło się w naszej szkole szereg akcji i wydarzeń: m.in.: konkurs plastyczny na oryginalną skarbonkę, webinaria i szkolenia organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, prezentacje multimedialne dotyczące historii pieniądza oraz oszczędzania, lekcje pokazowe dla klas ósmych o inwestowaniu i tworzeniu kosztorysu.  

Akcja miała charakter interdyscyplinarny. Na języku angielskim uczniowie poznali słownictwo związane z pieniędzmi oraz tworzyli projekty o oszczędzaniu. Na zajęciach w klasach I-III tworzyli skarbonki oraz wysłuchali prezentacji uczniów klas ósmych o oszczędzaniu. Podczas lekcjach historii poznali historię pieniądza a na wiedzy o społeczeństwie jak inwestować, jak ustrzec się przed przestępstwami finansowymi oraz tworzyli kosztorys wycieczki.  

W akcje szczególnie zaangażowali się nauczyciele: pani Małgorzata Korczykowska, pani Anna Kiełb, pani Agnieszka Kurzeja, pani Lucyna Rymarz-Potaczała, pani Elżbieta Sikora-Nalepa. 

Koordynatorem i pomysłodawcą był pan Krzysztof Korczykowski. 

Zobacz Galerię

W dniach 03.04.2023r. funkcjonariusz Policji Tomasz Surowiak z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie przeprowadził cykl zajęć profilaktycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie. Uczniowie klas od 3 do 8 dowiedzieli się o odpowiedzialności karnej osób nieletnich, zagrożeniach wynikających z korzystania z internetu i używania środków odurzających. Zebranym przedstawiono zagrożenia, jakie mogą płynąć z nieograniczonego korzystania z sieci, portali społecznościowych i szeroko rozumianych urządzeń elektronicznych. Zakres tematyczny dostosowany był do aktualnych potrzeb danego zespołu klasowego.


 30 marca  odbył się apel, podczas którego odwiedzili nas członkowie Związku Strzeleckiego "STRZELEC" Józefa Piłsudzkiego w Rzeszowie. Zanim uczniowie  mogli usłyszeć  

i zobaczyć, jak prezentują się “Strzelcy”, pani dyrektor Dorota Rząsa powitała gości, a następnie ogłosiła wyniki konkursu wiosennego na przebranie klasowe. Wyróżnieni zostali również nauczyciele, którzy przyłączyli się do zabawy 21 marca. 

Później młodzież z wielkim przejęciem obserwowała gości, słuchała co mają do powiedzenia, oglądała filmy o działalności Związku, a także podziwiała wojskowe wyposażenie, które można było wziąć do rąk. 

W naszej szkole będą tworzone oddziały “Strzelca” i wszyscy chętni otrzymają  możliwość zapisania się. Uczniowie wstępując do formacji będą mogli:  mile i aktywnie spędzać czas,  zdobywać nowe, ciekawe doświadczenia jak musztra, budowa broni, strzelanie, sporty walki, udzielanie pierwszej pomocy, wzmacniać swój patriotyzm przez uczestnictwo  

w historycznych wydarzeniach, uzyskać wysoki poziom wyszkolenia wojskowego, otrzymać dodatkowe punkty przy naborze do szkół wojskowych i do pracy w służbach mundurowych, ukończyć szkolenia specjalistyczne (spadochronowe, wspinaczkowe, medyczne, rozpoznania  

i inne...).  

Koordynatorem przy tworzeniu oddziałów “Strzelec” w naszej szkole będzie pani Natalia Rokosz, wychowawca świetlicy.  

Zobacz Galerię

Mnóstwo atrakcji przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie dla dzieci i ich rodziców oraz opiekunów, którzy 1 oraz 2 marca odwiedzili szkołę, by zapoznać się z ofertą edukacyjną na nadchodzący rok szkolny.  

  Podczas dni otwartych  Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w pierwszej klasie, mogły wspólnie z rodzicami zapoznać się z ofertą szkoły i skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez grono pedagogiczne.[Podział zawijania tekstu]  W środę, 1 marca, odwiedziło nas ponad 140 przedszkolaków wraz z opiekunami. Gościliśmy  Przedszkole nr 17, Przedszkole nr 24, Przedszkole nr 29 oraz Przedszkole Parafialne Świętej Rodziny. Zwiedzający zostali przywitani przez Panią Dyrektor Dorotę Rząsę, a następnie udali się na spacer po szkole, który połączony był z odwiedzinami  poszczególnych klas oraz uczestnictwem w lekcjach. Nie zabrakło również atrakcji sportowych na sali gimnastycznej przygotowanych przez naszych wuefistów, jak również pysznego poczęstunku dla najmłodszych w szkolnej stołówce.  

  Drugiego dnia w programie były zajęcia przygotowane przez nauczycieli: quizy, warsztaty integracyjne i plastyczne, prezentacje, doświadczenia, gry i zabawy: matematyczne  i te w języku angielskim oraz zwiedzanie klas, malowanie, a także słodki poczęstunek.  

  2 marca, zebranych na sali gimnastycznej gości, przywitała serdecznie Pani Dyrektor Dorota Rząsa. Później, z myślą o przyszłych uczniach naszej szkoły, zaprezentowano przedstawienie "Rzepka",  popisy tańca nowoczesnego, karate oraz szkolny pokaz mody.  

 Dziękujemy wszystkim odwiedzającym za uczestnictwo w dniach otwartych. Było nam bardzo miło. Najmłodszych zapraszamy ponownie, już w procesie rekrutacji, do klas pierwszych. Czekamy. 

Zobacz Galerię

 

1 marca 2023, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, chór szkolny „Szesnastka” został zaproszony do udziału w Koncercie Finałowym XIII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Chór pieśnią pt. „Kto Cię wołał legionisto” wykonanym w układzie dwugłosowym a’capella pod dyrekcją p. Ewy Drewniak wyśpiewał III miejsce.

Chórowi i Pani Dyrygent życzymy dalszych sukcesów.

Link do nagrania na YouTube

Sukcesy w Ogólnopolskim konkursie “InstaLogik” 
 
Podobnie jak w ubiegłych latach nasi uczniowie licznie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie matematyczno – informatycznym “InstaLogik”. Spośród 54 uczestników naszej szkoły, 19 zakwalifikowało się do finałowego – trzeciego etapu, są to: 
Filip Żurawski z klasy 4a, Dominik Duliński oraz Karol Filar z klasy 4b (opiekun p. Diana Walaszek), Sebastian Bijoś, Martyna Garduła i Joanna Szawica z klasy 4c (opiekun p. Paweł Marć), Agata Szymala i Jakub Hołub z klasy 5a (opiekun p. Izabela Sitko), Jakub Grucela z klasy 5b (opiekun p. Diana Walaszek), Szymon Samojednik, Lidia Stadnyk i Daria Stadnyk z klasy 6b (opiekun p. Beata Szewczyk), Julia Szymala i Kamila Kulak z klasy 7b (opiekun p. Diana Walaszek), Aleksander Rafa, Tomasz Żaczek z klasy 8a (opiekun p. Paweł Marć), Yehor Timfieiev z klasy 8b oraz Natalia Puc z klasy 8d ( opiekun p. Beata Szewczyk). 

 
Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym uczniom i życzymy powodzenia w etapie finałowym!  

17 lutego 2023r. klasy młodsze uczestniczyły w warsztatach z druku 3D w ramach projektu ,,Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w technologii druku 3D. Poznali podstawy modelowania grafiki trójwymiarowej.  

Zobacz Galerię

Koniec karnawału! Klasy młodsze żegnały Karnawał 2023 wesoło i radośnie. Dzieci wystąpiły w kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą – zobaczcie sami! 

Zobacz Galerię

Od 16 do 24 lutego można w szkolnej bibliotece podziwiać pracę plastyczne kl. 1c. Rysunki powstały podczas lekcji bibliotecznej, na której uczniowie poznawali przygody Tomusia Orkiszka - bohatera serii książek Agnieszki Stelmaszyk.

Zobacz Galerię

14 lutego obchodzimy 81. rocznicę powstania największej polskiej organizacji konspiracyjnej - Armii Krajowej. Jej źródłem była Służba Zwycięstwu Polski, której powstanie datuje się na 1939 r. Z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego przemianowano ją na Związek Walki Zbrojnej, a następnie, 14 lutego 1942 roku, w Armię Krajową.
Podczas lekcji historii uczniowie utrwalili datę powstania organizacji wojskowej, poznając cel jej powołania . Na drzwiach wejściowych do placówki szkolnej umieszczony został plakat przypominający o wydarzeniu.

Jeśli nie masz dla kogo zrobić walentynki... stwórz walentynkę swojej Ojczyźnie - pamiętaj o Armii Krajowej!
Koordynatorem akcji była pani Karolina Woszczak.

 

Zobacz Galerię

Dnia 30 stycznia 2023 roku w rzeszowskim Ratuszu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu Plastyczno   Edukacyjnego „Strażak niesie pomoc.”. Został on zorganizowany  w ramach obchodów Jubileuszu 150 – lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej. Uczennice z naszej szkoły: Maja Migut, Kamila Ciechanowicz, Kamila Kulak, Weronika łazarz, Julia Szymala zdobyły I miejsce w klasowym konkursie na infografikę. Dziewczęta wraz z Panią Dyrektor Dorotą Rząsą w obecności Pana Konrada Fijołka - prezydenta miasta Rzeszowa  odebrały  z rąk Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej  dyplom oraz nagrodę - Voucher na wycieczkę do parku rozrywki. 

Serdecznie gratulujemy uczennicom oraz Pani Ewie Drewniak i życzymy kolejnych sukcesów artystycznych. 

Zobacz Galerię

Dnia 11.01.2022 r. w naszej szkole odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek. Jest to impreza cykliczna, organizowana w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Głównym celem tego koncertu było kultywowanie tradycji wspólnego kolędowania. Mogliśmy podziwiać różne formy działalnościiartystycznej: umiejętności gry na instrumentach, usłyszeć piękne kolędy i pastorałki, wysłuchać recytacji poezji bożonarodzeniowej. 

W tegorocznym koncercie wystąpili: 

  • Instrumentaliści 
  • Kacper Laskowski z klasy 4 b  
  • Joanna Szawica z klasy 4 c  
  • Aleksander Grymanowski z klasy 8 d  
  • Antoni Krasoń z klasy 7 b  
  • Bartłomiej Dybka z klasy 5 c  
  • Bartosz Pietrzyk z klasy 8 c   
  • Recytatorzy 
  • Karolina Socha klasy 5 a 
  • Milena Białorucka z klasy 5 a 
  • Wiktoria Chytra z klasy 5 a 
  • Maja Migut z klasy 7 a 
  • Wokaliści   
  • Milena Stefanowicz z klasy 2 a  
  • Zofia Walus z klasy 4 b  
  • Duet: Amelia Pleśniak i Wiktoria Pańczak z klasy 5 c 
  • Julia Szymala z klasy 7b 
  • Martyna Garduła z klasy 4 c 
  • Chór szkolny „Szesnastka” 

Dziękujemy Pani Dyrektor Dorocie Szeteli, nauczycielom, rodzicom, dziadkom, uczniom za przybycie oraz wysłuchanie pięknego koncertu kolędowego. Dziękuję Pani Jolancie Baran za pomoc   w przygotowaniu tegorocznego koncertu. 

                                                                             Organizator: Ewa Drewniak 

Zobacz Galerię

Walentynki to dobry moment, aby poczytać książki o miłości. Z tej właśnie okazji w szkolnej bibliotece odbyła się “randka” z książką. Zabawa polegała na zapoznawaniu się z treścią przygotowanych na tę okazję tytułów.  

          Uczestniczki zajmowały miejsca przy stole, a po upływie ustalonego czasu przesiadały się, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, na kolejne miejsce, gdzie czekała następna książka.  

   Podczas zabawy można było komentować treść i czytać na głos ciekawe fragmenty. Wszystko po to, aby urozmaicić książkowe spotkanie.  

 

 

Zobacz Galerię

          W czwartek, 8 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie mali studenci Akademii Przyszłości świętowali ze swoimi wolontariuszami Mikołajki. Był to czas na wspólną zabawę, prace plastyczne i oczywiście spotkanie ze Świętym Mikołajem. 

Akademia Przyszłości to Ogólnopolski Program, w którym nasza szkoła bierze udział już kolejny rok. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Mali studenci Akademii spotykają się raz w tygodniu ze swoim tutorem - wolontariuszem, który pomaga im w przezwyciężaniu szkolnych (i nie tylko) trudności. Oprócz tego dzieci i wolontariusze organizują wspólnie wydarzenia, wyjścia. 

Obecnie w programie bierze udział 6 uczniów z naszej szkoły, którym życzymy owocnego studiowania !!! 

Zobacz Galerię

22 grudnia 2022 r. odbył się w naszej szkole świąteczny apel. W sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna na czele z panią dyrektor Dorotą Rząsą oraz z panią wicedyrektor Dorotą Szetelą. Przybyli  również nauczyciele i  uczniowie klas I – VIII .Wszystkim udzielił się wyjątkowy , świąteczny nastrój. 

Po uroczystym powitaniu, głos zabrała pani dyrektor Dorota Rząsa, która złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia. 

W części artystycznej zaprezentowało się kółko teatralne klas I- III działające  pod kierunkiem p. Małgorzaty Cach oraz p. Beaty Skiby, które  przygotowało przedstawienie pt. „ W grudniowe noce” . W dalszej części świątecznego spotkania kolędy i pastorałki pięknie wykonały dzieci z  klasy pierwszej pod przewodnictwem swojego wychowawcy p. Anny Kiełb. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny pod kierunkiem pani  Ewy Drewniak . 

Po części artystycznej nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród rozstrzygniętych konkursów związanych ze świętami. Pani dyrektor Dorota Rząsa osobiście wręczyła nagrody i podziękowała uczniom, którzy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w przedświątecznych akcjach i konkursach. 

 

Zobacz Galerię

 

Aby Święta Bożego Narodzenia
były Bliskością i Spokojem,
a Nowy Rok – Dobrym Czasem.
- Konstanty Ildefons Gałczyński

Święta Bożego Narodzenia to czas dobroci i przebaczania, czas spokoju i przebywania razem. Nasza szkoła od lat podtrzymuje tradycję wigilijnych spotkań. 21 grudnia 2022 r. o godzinie 18:00, w przystrojonej sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście.
Wigilia rozpoczęła się od powitania przez Panią Dyrektor Dorotę Rząsę, która podziękowała nauczycielom i uczniom za wspólne zaangażowanie w przygotowanie tego niezwykłego wieczoru i złożyła życzenia wszystkim obecnym. Następnie zgromadzeni na sali goście oglądali wystawiane jasełka pod tytułem: "Niesiemy Jezusa całemu światu”, tańce oraz koncert kolęd. Uczniowie zaangażowani w przedstawienie dołożyli wielu starań, aby tegoroczne przypomnienie historii Marii, Józefa i ich dzieciątka były dla wszystkich sposobnością do wejścia w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
Po części artystycznej wszyscy obecni przy wigilijnym stole, przepełnieni przemyśleniami złożyli sobie życzenia, przełamali się opłatkiem i zasiedli do wspólnej wieczerzy. Zgromadzonym udzielił się świąteczny nastrój pełen radości oraz nadziei.

 

Zobacz Galerię

Uczniowie klasy 8c i 8d uczestniczyli w warsztatach z elektroniki. Podczas zajęć młodzi naukowcy wykorzystywali zdobytą na lekcjach fizyki wiedzę z zakresu elektrostatyki oraz prądu stałego. Uczniowie na podstawie schematów elektronicznych mieli możliwość zbudowania m. in. budzika czy radia. Wykorzystane materiały do zajęć zostały zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Koordynatorem zajęć był Pan Paweł Kocurek. 

Zobacz Galerię

13 grudnia w naszej szkole odbyła się Świąteczna Loteria zorganizowana przez Samorząd Uczniowski SP16. W trakcie trzech przerw uczniowie mieli możliwość kupić los na loterii i wygrać przypisaną do niego nagrodę. Akcja cieszyła się ogromną popularnością. Świadczy o tym fakt, że już po dwóch przerwach wszystkie loteryjne fanty zostały wylosowane. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, zarówno darczyńcom jaki i organizatorom. Zebrane pieniądze zostanę przeznaczone na przygotowanie kolejnych akcji naszego Samorządu Uczniowskiego.

Koordynatorem akcji był pan Krzysztof Korczykowski.

 

Zobacz Galerię

13 grudnia 2022 roku obchodziliśmy 41 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Z tej okazji nasi uczniowie włączyli się do akcji organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej - ,, Ofiarom stanu wojennego Zapal Światło Wolności”. O godzinie 19 30 w oknach swoich domów uczniowie zapalili świeczki, jako symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego.

Koordynatorem akcji był pan Krzysztof Korczykowski

Zobacz Galerię

 29.11.2022r. w siedzibie Urban Lab Rzeszów nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego konkursu bieszczadzkiego „Jesienią góry są najszczersze” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 16 w Rzeszowie. W tym dniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i pucharów, a rysunki oraz fotografie zwycięzców można było podziwiać przez całe wydarzenie. Mieliśmy również przyjemność wysłuchać na żywo utworów śpiewanych i granych przez laureatów kategorii muzycznej. Celem konkursu było promowanie walorów przyrodniczych Bieszczadów, rozwijanie wyobraźni i twórczych umiejętności uczniów inspirowanych pięknem bieszczadzkiej przyrody.

Przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Spłynęła ogromna ilość zgłoszeń, przesłano ponad 1430 prac z całego województwa podkarpackiego. W uroczystości ogłoszenia wyników konkursu i rozdania nagród towarzyszyli nam: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego pan Jerzy Borcz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Przewodniczący Komisji Edukacji pan Mirosław Kwaśniak, Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa pani Ewa Łozińska, Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa, redaktor naczelny miesięcznika ,,Echo Rzeszowa" pan Roman Małek.

Zaproszeni goście z radością pomagali pani dyrektor Dorocie Rząsie przy wręczaniu pucharów oraz dyplomów laureatom.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zapraszamy do udziału w przyszłym roku. Dziękujemy również nauczycielom zaangażowanym w prace organizacyjne.

 

Zobacz Galerię

Fotografie pierwszych miejsc

Piosenka - materiał filmowy

Protokuł Konkursu

24 listopada świętowaliśmy 10 - lecie Poczytajek. Zebranych powitała Pani Dyrektor Dorota Rząsa. Założycielka Poczytajek Pani Małgorzata Korczykowska przedstawiła krótką historię czytelniczych spotkań. Aż trudno uwierzyć że odbyło się 85 spotkań, odwiedziło Poczytajki 28 znakomitych gości, było wakacyjne czytanie na trawie i wycieczki. Na Jubileusz przybyło wielu zacnych gości, przyjaciół Poczytajek. Wspólnie czytano książkę pt." Czytanie jest super". Prowadzące Poczytajki Panie usłyszały piękne słowa podziękowania od Pani Krystyny Stachowskiej Wice - Prezydent Rzeszowa. To było wspaniałe spotkanie czytelnicze.

Zobacz Galerię

22. 10 2022 r odbył się XX Jubileuszowy Konkurs Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej „LAUDATE DEUM” w HOŁDZIE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Jana Wątroby i Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pani Małgorzaty Rauch. Został on zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Zaszczytne II miejsce wyśpiewała Julia Szymala uczennica z naszej szkoły uczęszczająca do klasy 7 b. Nastolatka przygotowana została przez panią Ewę Drewniak.

Serdecznie gratulujemy wygranej oraz życzymy dalszych sukcesów wokalnych.

     

Nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do regionalnej akcji zbierania biało-czerwonych zniczy , które zapłoną na grobach  Polaków pochowanych we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim oraz innych cmentarzach  znajdujących się w zachodniej Ukrainie.  

Hojne serca stają się już wizytówką naszych uczniów i ich rodziców, za co bardzo dziękujemy! Zebraliśmy ponad 200 zniczy, które zostały przekazane organizatorom akcji. 

Koordynatorem akcji był pan Krzysztof Korczykowski.

Przedstawiciele klas ósmych wraz z panem Krzysztofem Korczykowskim, nauczycielem historii, tradycyjnie  z okazji Dnia Zadusznego zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym wydarzenia z dnia 1 czerwca 1943 roku. Wtedy to 44 mieszkańców Staroniwy zostało rozstrzelanych przez Niemców za zniszczenie stacji transformatorowej znajdującej się w tym rejonie. Jest to forma lekcji w terenie, dzięki której uczniowie mogą poznać mały fragment historii naszego miasta oraz oddać hołd poległym. 

Zobacz Galerię

W dniach 17-19 października uczniowie klas ósmych wzięli udział w wycieczce krajoznawczo-historycznej do Warszawy. W ciągu trzech dni zwiedzili większość najważniejszych zabytków naszej stolicy. Zwiedzanie rozpoczęła wizyta na zabytkowej nekropolii – Cmentarzu na Powązkach. Następnie uczniowie przespacerowali się po Starym Mieście, zwiedzili Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Jana Kilińskiego. Zobaczyli także mury obronne – Barbakan. Na koniec dnia wyjechali na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki oraz przejechali się jedynym w Polsce metrem.

Kolejny dzień uczniowie rozpoczęli od kilku godzinnej zabawy i nauki w Centrum Nauki Kopernik. Następnie podziwiali panoramę Warszawy z dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Odwiedzili także Syrenkę Warszawską i Stadion Narodowy. Dzień zakończyli dyskoteką.

W ostatnim dniu wycieczki nastolatkowie zwiedzili nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego i złożyli wizytę w Łazienkach Królewskich – letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Dzięki wspaniałej pogodzie, świetnej organizacji ( wycieczka została zorganizowana przez Biuro Podróży TRAVEL-WEEK ) oraz zaangażowaniu i opiece naszych nauczycieli – p. Justyny Bieleń, p. Marcina Krupy, p. Piotra Wiktora, p. Grzegorza Woźnego oraz p. Krzysztofa Korczykowskiego były to doskonale spędzone trzy dni. Uczniowie mogli jednocześnie odpocząć od tradycyjnych lekcji i przyswoić sobie sporo nowej wiedzy historycznej.

 

Zobacz Galerię

25 października klasa 1c  wraz z wychowawczynią- Krystyną Pokrywką  wyruszyła na leśną wyprawę do rezerwatu „Wielki Las”. Pod przewodnictwem pani Kasi Ruszały ze stowarzyszenia Ekoskop  dzieci szukały tajemniczej krainy” Ekolandii”. Okazało się, że to miejsce naprawdę istnieje i zachwyca pięknem świata przyrody, ciszą i spokojem. Na dowód pobytu w tym niezwykłym miejscu dzieci otrzymały paszporty do Ekolandii. Było wspaniale. Już czekamy  
na kolejną wyprawę.  

Zobacz Galerię

10 października 2022 r. uczniowie klasy 2b wraz z wychowawczynią Agatą Forystek wzięli udział w wycieczce do rezerwatu „Wielki Las” . W trakcie pobytu w tym niezwykłym miejscu dzieci odkrywały magię miejsca położonego zaledwie pół godziny drogi od Rzeszowa. Zachwycały się starymi modrzewiami, dębami oraz bukami.  Z zainteresowaniem przyglądały się przepięknej salamandrze plamistej. Leśna różnorodność kształtów, barw i zapachów była dla wszystkich zaskoczeniem.  

Przewodnikiem po niezwykłym świecie przyrody była pani Kasia Ruszała, przedstawicielka stowarzyszenia EKOSKOP, której serdecznie dziękujemy! 

Zobacz Galerię

W dniu 07.10.2022 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Podobnie jak w poprzednich latach na teren osiedla Kmity wyruszyły “Patrole Tabliczkowe”, które sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród mieszkańców. 

Młodzi egzaminatorzy przepytywali również uczniów i nauczycieli naszej szkoły.  
Po analizie wyników śmiało możemy pochwalić się znakomitą znajomością matematycznej zmory zarówno pośród uczniów jak i mieszkańców osiedla.  Świadczą o tym  otrzymane pamiątkowe naklejki oraz imienne certyfikaty potwierdzające   znajomość tabliczki mnożenia. 
Ogromne brawa i podziękowania  należą się osobom wchodzącym w skład patroli osiedlowych, tj.: Kamili C., Kamili K., Wiktorii B., Julii Sz., Weronice Ł., Filipowi K, i Kacprowi G. z klasy VII b oraz Oldze B., Natalii O., Wiktorii P., Amelii P. i Arkadiuszowi O. z klasy V c. 
Serdecznie dziękujemy również uczniom wchodzącym w skład patroli szkolnych, tj: Darii Z., Jagodzie P., Gabrielowi B., Igorowi B., Pawłowi K., Szymonowi S. i Danielowi S. z klasy VI b oraz Rafałowi K., Tomaszowi Ż., Aleksandrowi R., Oliwii R., Dawidowi Ż., Luizie Ł., Amelii Z. i  
Oliwii K. z klasy VIII a, bez których akcja by się nie odbyła.  
Koordynatorem akcji była pani Diana Walaszek natomiast o pozostałe patrole zadbali nauczyciele matematyki – pani Izabela Sitko, pani Beata Szewczyk oraz pan Paweł Marć 

Zobacz Galerię

Pod koniec września rozpoczęła się w naszej szkole kampania wyborcza, mająca na celu wyłonić nowe władze Samorządu Uczniowskiego. W szranki stanęło 10 kandydatów, którzy próbowali swoimi pomysłami przekonać społeczność szkolną do oddania na nich swoich głosów. Przez tydzień trwała zaciekła kampania wyborcza w postaci plakatów, ulotek, skrzynek pomysłów. Kandydaci  podjęli , wszelkie próby by przekonać do siebie wyborców. Kulminacyjnym punktem był apel szkolny, na którym kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program. Nie zabrakło chwytliwych postulatów tj. : „brak prac domowych”, „dzień bez jedynki” czy „większa ilość dyskotek”. 

Na następny dzień odbyło się głosowanie. Wszyscy uczniowie  i nauczyciele naszej szkoły mogli oddać głos na swojego kandydata. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły został uczeń klasy 8d – Szymon Kania, który zdeklasował swoich konkurentów uzyskując 194 głosy. Zastępcą przewodniczącego została uczennica klasy 8c – Sofia Odiichuk. 

Gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnego stanowiska! Wszystkich uczniów klas 4-8 zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu. 

Nad przebiegiem kampanii wyborczej oraz wyborów czuwał opiekun samorządu – pan Krzysztof Korczykowski. 

Zobacz Galerię

 Sukcesy w konkursie plastycznym. Maja Migut uczennica klasy 7 a zajęła II miejsce zaś Kamila Ciechanowicz z klasy 7 b zdobyła wyróżnienie w konkursie "Koń w kulturze polskiej" w kategorii plastycznej pod hasłem "Koń w polskiej literaturze.." Konkurs ten został zorganizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Opiekunem uczennic była pani Ewa Drewniak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Zobacz Galerię

IX Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

Zobacz Galerię

W naszej szkole ten dzień obchodzono bardzo uroczyście. Czytała Pani Dyrektor,  nauczyciele i Gość Specjalny -  pan Adam Bienias , dziennikarz TVP3 Rzeszów,  który oczarował uczniów pięknym głosem i doskonałą dykcją. Koordynatorem akcji była pani Małgorzata Korczykowska. CZYTAJMY !!!

Zobacz Galerię

        Już po raz kolejny nasza szkoła angażuje się w akcję zbierania zniczy na groby Polaków pochowanych za naszą wschodnią granicą. Zachęcamy wszystkich chętnych uczniów do przynoszenia białych lub czerwonych zniczy do pana Krzysztofa Korczykowskiego lub podpisane do sali 301. Znicze można przynosić do 13 października 2022r.

      Większość zniczy z Polski trafi na najstarszy lwowski cmentarz – na Łyczakowie. Świeczki zapłoną m.in. na mogiłach Orląt Lwowskich- młodych obrońców Lwowa z lat 1918-1920, a także wybitnych Polaków, np.: Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha, czy malarza Artura Grottgera. Znicze znajdą się też na grobach zwykłych mieszkańców miasta, którzy nie mają już nikogo bliskiego.

Otwórzmy nasze serca!