2022/2023

  BIBLIOTEKA ZAPRASZA : 

 

poniedziałek

    8:30 – 13:30

wtorek

    8:30 – 15:00

środa

    8:30 – 13:30

czwartek

    8:30 – 13:30

piątek

    8:30 – 13:30

Ranking wypożyczeń rok szkolny 2022/2023

Zobacz Ranking

 

 

Biblioteka w SP16

Biblioteka jest bardzo ważnym centrum informacji dla każdej szkoły. Staram się, by ta w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie była przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły. Tutaj wszyscy mogą  znaleźć ważne informacje, ciekawe książki , pobyć chociaż chwilę w miłej atmosferze. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek by swobodnie wybierać książki. Nikt tu nikogo nie ocenia, nie stawia stopni, nie krytykuje. Dla wszystkich drzwi biblioteki stoją otworem.

           Od września 2007 roku w naszej bibliotece działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. ICIM to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą „Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”. Biblioteka otrzymała 4 komputery, 1 urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarkę i kopiarkę w jednym) oraz oprogramowanie multimedialne: Atlas Świata, Encyklopedię PWN, Słowniki PWN. 
           Z pracowni ICIM można korzystać w godzinach otwarcia biblioteki. Szczegóły udostępniania określa regulamin biblioteki . 

Zapraszam,

mgr Agnieszka Małecka – Szymańska
nauczyciel bibliotekarz i polonista

 

 

 Aneks do regulaminu biblioteki Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie 


 


 

 

8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Jest to święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. To wspaniała akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. 

W naszej szkole również świętowano. Z samego rana biblioteka pełna była laurek, kwiatów. Nie brakowało uścisków, życzeń i oczywiście czytania. O pani Agnieszce, nauczycielu bibliotekarzu, pamiętała pani Małgorzata Korczykowska z uczniami kl. 2a. To właśnie oni zjawili się w bibliotece jako pierwsi. 

Goście mogli wysłuchać fragmentu lektury, którą przeczytał jeden z bibliotecznych pomocników …pan Świstak. 

Później, w ramach obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, pani Agnieszka udała się do klasy 2c, by wraz z dziećmi wykonać zakładki do książek. Na zajęciach plastycznych uczniowie świetnie się bawili, a na pamiątkę wyjątkowego dnia zostały im artystycznie wykonane zakładki. 

Zobacz Galerię

~RANKING WYPOŻYCZEŃ~ 

rok szkolny 2022/2023

klasa 

 

miesiąc 

1a 

1b 

1c 

2a 

2b 

2c 

3a 

3b 

3c 

 

4a 

4b 

4c 

5a 

5b 

5c 

6a 

6b 

6c 

7a 

7b 

7c(U) 

8a 

8b 

8c 

8d 

8e 

(U) 

wrzesień 2022 

- 

- 

- 

21 

4 

- 

18 

10 

24 

 

4 

6 

- 

3 

1 

5 

- 

- 

4 

- 

- 

- 

- 

3 

- 

3 

- 

październik 

52 

18 

25 

30 

18 

34 

8 

9 

24 

 

13 

7 

6 

3 

2 

4 

2 

2 

1 

22 

4 

8 

- 

4 

5 

3 

9 

 listopad 

25 

38 

38 

48 

30 

19 

15 

10 

14 

 

7 

8 

3 

6 

7 

9 

6 

2 

2 

14 

15 

- 

1 

3 

11 

4 

8 

grudzień 

18 

17 

22 

12 

18 

2 

6 

7 

15 

 

7 

10 

11 

2 

1 

3 

1 

- 

1 

2 

2 

- 

- 

3 

- 

4 

3 

styczeń 2023 

24 

39 

12 

7 

19 

19 

13 

4 

21 

 

30 

9 

14 

6 

5 

26 

- 

3 

6 

6 

11 

- 

2 

3 

5 

4 

3 

luty 

17 

22 

35 

30 

6 

22 

13 

12 

4 

 

11 

3 

11 

8 

2 

10 

3 

2 

1 

2 

13 

1 

- 

- 

- 

7 

- 

marzec  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kwiecień 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

maj i czerwiec 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODSUMO-WANIE semestru II 

z przeliczeniem na ilość  uczniów 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

iii  Najlepsza klasa pod względem ilości wypożyczonych książek. (U) klasa z uczniami wyłącznie z Ukrainy  „Czytać – to bardziej żyć”/ Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”/ 

Walentynki to dobry moment, aby poczytać książki o miłości. Z tej właśnie okazji w szkolnej bibliotece odbyła się “randka” z książką. Zabawa polegała na zapoznawaniu się z treścią przygotowanych na tę okazję tytułów.  

          Uczestniczki zajmowały miejsca przy stole, a po upływie ustalonego czasu przesiadały się, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, na kolejne miejsce, gdzie czekała następna książka.  

   Podczas zabawy można było komentować treść i czytać na głos ciekawe fragmenty. Wszystko po to, aby urozmaicić książkowe spotkanie.  

 

 

Zobacz Galerię

Do 21 maja trwała, zorganizowana w szkolnej bibliotece przez p. Agnieszkę Małecką-Szymańską w związku z  obchodzonym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, zbiórka książek „Podziel się radością czytania”.

Uczniowie mogli przynosić w darze książki nowe lub używane, ale w dobrym stanie. Udało się zebrać 70 pięknych woluminów, które po wpisaniu do ewidencji biblioteki będą przez lata służyć naszym uczniom.

Bardzo dziękujemy za wielkie serce i chęć dzielenia się z innymi. Dobro zawsze wraca.

Zobacz Galerię

UWAGA !  POMÓŻMY ZWIERZAKOM !

zobacz 

Było to dawno temu… w 1921 roku Alan Alexander Milne podarował swojemu synowi pluszowego misia, malec obchodził wtedy swoje pierwsze urodziny. Jego ojciec nie podejrzewał wówczas, że 5 lat później wydana przez niego książka odniesie sukces, a jej bohater stanie się najsłynniejszym misiem świata. Mowa oczywiście o Kubusiu Puchatku.

W rocznicę urodzin autora „Kubusia Puchatka” obchodzi się dzień tego wyjątkowego niedźwiadka.

Ze względu na zdalne nauczanie nie możemy Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia świętować tradycyjnie w szkole. Czy koniecznie jednak jest potrzebna nasza fizyczna obecność w bibliotece? Nie, wcale nie.

Możemy obchodzić to święto w domu, przytulając mocno swoje kochane pluszowe niedźwiadki i oglądać filmik specjalnie przygotowany w bibliotece przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską i jej … asystenta.

„Lektury nie gryzą” to nowa propozycja p. Agnieszki Małeckiej-Szymańskiej, dedykowana uczniom kl. 4-8 podczas zdalnego nauczania w roku szkolnym 2020/21.

W każdym (około piętnastominutowym) odcinku polecane są dwie lektury.

Czytany jest fragment, który opatrzony zostaje również komentarzem, a wszystko po to, aby zachęcić młodzież do sięgnięcia po książkę naprawdę ciekawą i wartościową. Fakt jej przynależności do lektur nie powinien absolutnie zniechęcać do czytania.

20 października zaplanowano w naszej szkole przeprowadzenie, organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, I Międzynarodowej Edycji V Ogólnopolskiej Akcji „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”, której koordynatorem była pani Agnieszka Małecka-Szymańska.

W związku z sytuacją pandemiczną czytanie odbywało się w salach lekcyjnych. Z wielką przyjemnością, oprócz uczniów, czytała pani dyrektor Dorota Rząsa, pani wicedyrektor Regina Kusak, nauczyciele i pracownicy administracji. Nie wszyscy czytający chcieli być na zdjęciach, ale przecież nie to tego dnia było najważniejsze.

Już w tygodniu poprzedzającym „Przerwę na czytanie”, kiedy to zapowiedziano konkretny termin przeprowadzenia edycji, zaobserwowano w bibliotece szkolnej znaczny wzrost wypożyczeń. To bardzo cieszy i motywuje do uczestnictwa w tak ciekawych projektach.

Możemy być z siebie dumni, bo czytało dzisiaj aż 356 osób i to nie tylko na jednej przerwie! Serdeczne podziękowania należą się uczniom – za zaangażowanie, a wychowawcom za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Cytując Wisławę Szymborską „ Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Zatem: bawmy się, bawmy każdego dnia!

Zobacz Galerię

 

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

Na przełomie kwietnia i maja został zorganizowany przez nauczycieli świetlicy szkolnej konkurs plastyczny pt. „Wiosna w kolorach”.

Nagrody otrzymali:

Karolina Leńczuk

Bartłomiej Dydek

Bartosz Podulka

Miłosz Górak

Weronika Łazarz

Szymon Chmiel

 

Wyróżnienia :

Natalia Opalska

Kamil Chmiel

Maja Migut

Zofia Walus

Barbara Sądel

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

 

Zobacz Galerię

Czytanie nigdy nie jest nudne! Przekonuje o tym również pani Agnieszka Małecka-Szymańska, nauczyciel bibliotekarz, która postanowiła czytać uczniom ciekawe historie i nagrywać krótkie filmiki.
"Opowieści na dobry dzień i dobrą noc" to autorski projekt popularyzujący literaturę dla młodszych odbiorców. W pierwszym sezonie dzieci poznają "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) " Justyny Bednarek, uczą się jak zrobić pacynkę oraz poznają wielu sympatycznych asystentów pani Agnieszki.
Z serii można korzystać w ciągu dnia oglądając nagrania lub tylko słuchać opowieści (zdecydowanie przy wyłączonym monitorze) tuż przed snem.

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy zawsze 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku - w setną rocznicę powstania zabawki.

Z okazji tego święta, 25 i 26 listopada, została zorganizowana wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczniów kl. 2c. Przybyli na wystawę goście mieli też okazję zapoznać się z historią powstania pluszowego misia oraz przypomnieć sobie różne niedźwiedzie w literaturze i filmie.

Uczniowie klas 1-3 przynieśli do szkoły pluszowe misie, które towarzyszyły im podczas poniedziałkowych lekcji. Klasa 3b wykonała też specjalne rysunki i stworzyła klasową galerię.

To było naprawdę udane świętowanie!

Zobacz Galerię

„Przecież, żeby przestać pytać, trzeba dużo książek czytać…” – pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników 

7 i 8 listopada 2019 roku odbyło się w szkolnej bibliotece pasowanie na czytelnika.

Na uroczystość przybyła Sowa i Kot, specjalnie zaproszeni bajkowi bohaterowie, którzy opowiedzieli dzieciom o tym, że warto czytać dużo książek i jak należy je szanować. Były różne zagadki i rymowanki, a po nich ślubowanie i pasowanie ogromną zakładką.

Następnie obdarowani zakładkami i serdecznie pożegnani przez organizatorkę imprezy, panią Agnieszkę Małecką-Szymańską, wrócili zadowoleni do  swoich sal.

Zobacz Galerię

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Uczniowie kl. I-III również chcieli uczcić ten dzień i dlatego we wtorek, dokładnie w dniu przypadającego święta, można było spotkać bajkowych bohaterów na korytarzach i w salach lekcyjnych.

Wiele klas odwiedziła, przebrana za… złego wilka, pani z biblioteki, która robiła zdjęcia przebranym uczniom. Wychowawcy czytali tego dnia bajki lub baśnie, które są przecież nieodzownym elementem dzieciństwa.

Święto to jest wspaniałą okazją, by zanurzyć się w bajkowym świecie, który dzieci tak uwielbiają i  przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów, którzy przecież bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają lęki, stanowią wzór do naśladowania.

Był to też bardzo udany dzień do pobudzenia aktywności czytelniczej. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za uczestnictwo w obchodach jakże wyjątkowego święta.

Zobacz Galerię

Jesienny „Grosik”

29 października odbył się kiermasz  niecierpliwie wyczekiwany od początku roku szkolnego. „Grosik” jest imprezą cieszącą się wielkim powodzeniem już 9 rok i integrującą całą społeczność uczniowską. Pomysłodawcą i organizatorem  jest pani Agnieszka Małecka-Szymańska, która czuwa również nad bezpiecznym przebiegiem każdego kiermaszu.

W szkolnej bibliotece zebrali się miłośnicy sprzedawania i kupowania, aby pozbyć się czegoś co nie jest im już potrzebne lub nabyć coś interesującego, a wszystko za naprawdę niewielkie pieniądze. Przybyło bardzo wielu zainteresowanych uczniów. Dla wielu z nich był to naprawdę udany dzień!

Do zobaczenia na kolejnym „Grosiku” w drugim semestrze.

Zobacz Galerię

Biblioteczny „GROSIK”

29 października (we wtorek) odbędzie się w szkolnej bibliotece kiermasz różności „GROSIK”.

Uczniów chętnych do sprzedaży i/lub kupna ciekawych przedmiotów (np. art. papierniczych, książek, gier planszowych, zabawek, puzzli, klocków, sztucznej biżuterii) - zapraszamy serdecznie w czasie DRUGIEJ długiej przerwy, tj. o 1230.

Październikowa akcja „Starsi czytają młodszym” 

W roku 1999r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ustanowiło nowe święto: ŚWIĘTO BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r.  już cały październik.

Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, a także w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W tym roku w naszej szkole było obchodzone pod hasłem „Starsi czytają młodszym”.  To właśnie starsi uczniowie popularyzowali czytanie wśród uczniów klas I i II.  Przez prawie cały październik zapoznawali swoich młodszych kolegów z  fragmentami książki „Bajki pomagają dzieciom” Cornelii Nitsch lub zabierali w fantastyczną literacką podróż z żółwiem Franklinem, bo jak świętować to tylko z książką.

 Zobacz Galerię

   ROK SZKOLNY 2018/2019

WYNIKI KONKURSU NA „ CZYTELNIKA ROKU”

KLASY 1-3

I miejsce

  • Adrianna Sądej z kl. 2a
  • Julia Romańska z kl. 2a

II miejsce

  • Maja Pęcak z kl. 2a

III miejsce

  • Maja Migut z kl. 3a

 KLASY 4-8

I miejsce

  • Maciej Filip z kl. 4c

II miejsce

  • Alicja Szymańska z kl. 4d

III miejsce

  • Kacper Pęcak z kl. 5a

Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Wyróżnienia dla naszych uczniów w konkursie „SMOKI, KSIĘŻNICZKI I RYCERZE… - ilustracje do podań i legend polskich”

23 maja 2019 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 w Rzeszowie obradowała Komisja Konkursowa w składzie: p. Katarzyna Mazur-Zuber (Kierownik Filii Nr 3 WiMBP w Rzeszowie) – przewodnicząca komisji,  p. Katarzyna Błajdo (Specjalista ds. Promocj WiMBP w Rzeszowie ) – członek komisji, p. Joanna Piller (Specjalista ds. Digitalizacji  WiMBP w Rzeszowie ) – członek komisji.

            Na konkurs wpłynęło 119 prac z 3 przedszkoli, 11  szkół podstawowych z Rzeszowa i okolic oraz 1 Osiedlowego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy.

            Komisja Konkursowa po szczegółowej ocenie prac, uwzględniając zgodność wykonanych prac z regulaminem konkursu, pomysłowość, samodzielność, oryginalność, walory artystyczne, talent i umiejętności manualne - nagrodziła dzieci w trzech kategoriach wiekowych:

  1. Kategoria wiekowa (od 5 do 7 lat)
  2. Kategoria wiekowa  (od 8 do 10 lat)

W tej kategorii nasza szkoła zdobyła wyróżnienie. Otrzymał je Jakub Trzciański z kl. 2b – opiekun: p. Małgorzata Cach, nauczyciel zgłaszający pracę na konkurs: p. Agnieszka Małecka-Szymańska.

  • Kategoria wiekowa (od 11 do 13 lat)

Wyróżnienie dla Huberta Argasińskiego z kl. 5c - nauczyciel zgłaszający pracę na konkurs: p. Agnieszka Małecka-Szymańska.

Gratulujemy ! 


Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 7 czerwca 2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie o godz. 9:30.


Wystawę prac plastycznych „SMOKI, KSIĘŻNICZKI I RYCERZE… - ilustracje do podań i legend polskich” można będzie oglądać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 w dniach 7.06.2019 -30.09.2019 r.