logo maly wolontariat                            Maly Wolontariat Cecylki Knedelek 

ProgramMały Wolontariat Cecylki Knedelek (PMWCK) to program edukacyjny dla dzieci w wieku 4-15 lat (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum) stworzony przez panią Joannę Krzyżanek organizowany przy współpracy Wydawnictwa Jedność.

Mały Wolontariat" to:

- pomysł na uwrażliwienie ludzi na otaczający świat,

- przestrzeń, w której spotykają się dzieci i dorośli ze wszystkimi swoimi radościami, smutkami, troskami, marzeniami i planami,

- próba opowiedzenia, jak słuchać, patrzeć, przeżywać, działać i troszczyć się o siebie i innych.

Cele programu „Mały Wolontariat”

– rozwijanie wśród dzieci wrażliwości na otoczenie,

– pomoc rówieśnikom szkolnym w trudnych sytuacjach,

– wspieranie inicjatyw wolontariackich dzieci i młodzieży,

– budowanie poczucia odpowiedzialności,

– rozwój zainteresowań i umiejętności,

– edukacja młodszych kolegów,

– wsparcie wolontariuszy,

– promocja życia bez uzależnień,

– docenianie najaktywniejszych wolontariuszy,

– wyławianie młodych talentów,

– promocja wolontariatu.

Pierwszym miejscem, w którym działają wolontariusze jest szkoła i społeczność lokalna: osiedle, ulica, wieś. Tutaj wolontariusze szukają potrzebujących i realizują swoje działania.

Przykłady działań na terenie placówki oświatowej:

- koleżeńska pomoc w lekcjach,

- ochrona przyrody i ekologia, np. dokarmianie zwierząt, oszczędzanie energii,

- segregacja odpadów, prace porządkowe i ogrodnicze wokół szkoły, przedszkola,

- zbiorki rzeczowe,

- kiermasze ręcznie wykonywanych ozdób, z których dochód przeznaczany jest na pracę z chorymi i niepełnosprawnymi,

- odwiedzanie i pomoc niepełnosprawnym rówieśnikom,

- akcje informacyjne i edukacyjne, uwrażliwiające kolegów na problemy społeczne, środowiskowe, pogadanki na temat wolontariatu,

- udział w akcjach organizowanych przez inne instytucje.

 

Regulamin programu "Mały wolontariat" jest zamieszczony na stroniehttp://www.cecylkaknedelek.pl/regulamin

 

19 września 2016 r. w naszej szkole do programu przystąpiła klasa II c, klasa II es i Szkolne Koło Caritas wraz ze swoimi opiekunami.

Koordynatorem programu jest pani Małgorzata Korczykowska.

 

 Rok szkolny 2020/2021

Uczniowie z klasy 2C i 3A oraz niektórzy nauczyciele - przystąpili do Ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez panią Joannę Krzyżanek, pod hasłem “Maniutka Sprząta Świat”.

Uczestnicy akcji sprzątali i segregowali śmieci z terenu osiedla, lasu i podmiejskiej okolicy. Zebrali niesamowite ilości śmieci. Brawo dla wszystkich ochotników! Dbajmy o nasza planetę!

Zobacz Galerię

 

Szkolny Caritas i Pola Nadziei

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, działający w Małym Wolontariacie oraz  w Szkolnym Kole Caritas, z dużym zaangażowaniem włączyli się w kampanię jesiennej edycji  „Pola Nadziei”. Organizatorem akcji jest Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Celem kampanii było posadzenie cebulek żonkili, które symbolicznie nakreślają ideę działalności hospicyjnej. Kiedy kwiaty rozkwitną w 2021r. zostaną zebrane i rozdane za symboliczną kwotę podczas publicznej zbiórki wiosennej edycji „Pól Nadziei”, która wesprze działalność Hospicjum.

Na szkolnej łące św. Franciszka powstała piękna żonkilowa rabatka.  Cebulki żonkili zostały przez wolontariuszy  posadzone również w doniczkach. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zobacz Galerię

AKCJA CHARYTATYWNA - STROIK - PREZENT DLA SENIORA

W naszej szkole odbyła się wspaniała akcja przedświąteczna pt. „Stroik - prezent dla Seniora”. Stroiki przygotowali chętni uczniowie ze wszystkich klas, rodzice i nauczyciele. Wykonano ich niebagatelną ilość, bo aż 86 sztuk. 

18 grudnia, w świątecznej atmosferze, odbyło się pakowanie stroików. Uczestniczyła w nim nasza Pani Dyrektor Dorota Rząsa oraz nauczyciele. Stroiki zostały  rozdane Seniorom z osiedla Kmity w poniedziałek, tj. 21 grudnia, o godz. 14.00 na placu pawilonu znajdującego się w centralnej części osiedla.   Dostarczono też stroiki  Emerytowanym Nauczycielom, którzy  kiedyś pracowali w naszej szkole. Akcja cieszyła sie ogromnym powodzeniem. Seniorzy byli zachwyceni dziełami uczniów i bardzo zadowoleni z prezentów.

                        Akcję koordynowały: pani Małgorzata Korczykowska, pani Anna Kiełb i pani Dominika Bialic-Cisło, które bardzo dziękują za ogromną wrazliwość i zaangażowanie uczniów i  rodziców.

 

Zobacz Galerię

 

Rok szkolny 2019/2020

DZIEŃ BABCI  I DZIADKA W KLASIE 2A i 2B

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu. Uczniowie klasy 2a i 2b, wraz z wychowawczyniami: panią Małgorzatą Korczykowską i panią Agatą Forystek, upamiętnili to wydarzenie 30 i 31 stycznia  2020 roku, przyjmując  w szkole miłych gości. Z tej okazji przygotowali jasełka przepełnione radością i muzyką. W ten sposób chcieli wyrazić swoją wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom.

Aktorzy, mimo ogromnej tremy, pięknie śpiewali kolędy i recytowali swoje role. Po przedstawieniu dzieci obdarowały gości własnoręcznie wykonanymi prezentami i złożyły najserdeczniejsze życzenia. Uroczystość zwieńczył poczęstunek, przygotowany przez niezawodnych rodziców oraz wspólne śpiewanie kolęd.  To był wieczór pełen wzruszeń i uśmiechów.

Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za ich miłość, dobroć, ciepło i życzymy dużo zdrowia, długich lat życia oraz tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnuków!

Zobacz Galerię

5 grudnia obchodzony jest Dzień Wolontariatu i tego właśnie dnia odbyły się w naszej szkole, po raz kolejny, świąteczne warsztaty, które zainicjował Mały Wolontariat wraz Dyrektorem i Gronem Pedagogicznym. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice, seniorzy, a  przede wszystkim nasi uczniowie, zaangażowali się tworząc wspaniałe kartki świąteczne, stroiki oraz ozdoby choinkowe. Powstały prawdziwe dzieła sztuki. Frekwencja była ogromna, szkolna stołówka „pękała w szwach”. A wszystko po to, aby czynić dobro.

Wszystkie prace będą przekazane do hospicjum, a także na aukcję zorganizowaną na rzecz pana Zdzisława Pękalskiego, która odbędzie się 14 grudnia podczas Dnia Bieszczadzkiego na Politechnice Rzeszowskiej.

Na spotkaniu pojawiła się ekipa TVP Rzeszów, która  nakręciła materiał o tej wyjątkowej inicjatywie i przeprowadziła wywiad z pani dyrektor Dorotą Rząsą, która opowiedziała o świątecznej akcji.

Bardzo serdecznie dziękujemy za tak wspaniały odzew i cudowne prace.

MAŁY WOLONTARIAT

Zbiórka biało-czerwonych zniczy dla Polaków pochowanych we Lwowie

„Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”

Kornel Makuszyński

Mały Wolontariat już po raz czwarty przystąpił do regionalnej akcji zbierania biało-czerwonych zniczy dla Polaków pochowanych we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim. Kolejny raz do akcji bardzo aktywnie włączyli się również uczniowie klas starszych. Serca naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli okazały się ogromne, za co oczywiście bardzo dziękujemy.

W naszej szkole zebraliśmy 374 znicze, a najwięcej przynieśli uczniowie klasy 8a! Wszystkie zostały przekazane do miejsca zbiórki, czyli TVP3 Rzeszów przez koordynatorów akcji: panią Małgorzatę Korczykowską i pana Krzysztofa Korczykowskiego.

Zobacz Galerię

DZIEŃ DRZEWA – SADZIMY PLATANY

W Polsce Światowy Dzień Drzewa ogłoszono 10 października. To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. To on zaapelował do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa.

Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku i corocznie obchodzona właśnie 10 października.

W naszej szkole w tym dniu odbyło się sadzenie platanów. Mały Wolontariat z klasy 2a wraz z panią dyrektor Dorotą Rząsą i wychowawczynią panią Małgorzatą Korczykowską posadził dwa piękne platany na terenie szkoły. Radość sadzenia była ogromna, każde dziecko  kopało dołek na drzewo, a później  zasypywało ziemią.

To wspaniała akcja… dbajmy o naszą PLANETĘ.

Zobacz Galerię

10 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Drzewa. Mały Wolontariat z klasy 2a ( chętne dzieci, rodzice i wychowawczyni) wykonali piękne drzewo na popołudniowych, integracyjnych zajęciach plastycznych, które odbyły się 9.10.2019r.

Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem i kreatywnie. Wykonana praca ma służyć całej społeczności szkolnej do wykonywania pamiątkowych zdjęć z drzewem. Kochajmy przyrodę i nasze drzewa, dbajmy o czystość powietrza i naszej planety.

Mały Wolontariat zaprasza do robienia sobie selfie z drzewem.

Zobacz Galerię

 ROK SZKOLNY 2018/2019

RADOSNE RABATKI

Przez dwa dni uczniowie z Małego Wolontariatu z klas 1a, 3a i 3b zbierali datki na zakup kwiatów, które już niebawem zostaną posadzone przed Ośrodkiem dla Bezdomnych Kobiet im. Brata Alberta w Racławówce pod Rzeszowem. Zebrano 309 zł.

16 maja wolontariusze z klasy 1a przekazali 20 pięknych pelargonii na ręce pani dyrektor Doroty Rząsy i pod czujnym okiem pani Józefy Lis zasadzili kwiaty w donicach i skrzynkach, które zostały umieszczone przed wejściem do szkoły. Tego samego dnia uczniowie klasy 1a  z wychowawczynią- panią Małgorzatą Korczykowską i bardzo zaangażowanym w sprawy Małego Wolontariatu rodzicem z Rady Rodziców- panią Małgorzatą Pęcherek, zawieźli kwiaty do Racławówki. Skrzynki z babkami i pelargoniami zostały przekazane pani kierownik ośrodka Teresie Gibale i jej podopiecznym. Wszyscy powitali uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 z wielką radością i wdzięcznością. Uczniowie zostali oprowadzeni po ośrodku i poczęstowani pysznymi racuchami. To były piękne chwile , które na długo pozostaną w pamięci.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom: rodzicom i uczniom za wrażliwość, dobre serce i ofiarność. Szczególne podziękowania należą się również pani Teresie Smyk za przekazanie dodatkowej skrzynki różnych roślin, które także dotarły do Racławówki oraz pani Małgorzacie Pęcherek za pomoc w zakupie i przekazaniu kwiatów.

Zobacz Galerię

Mały Wolontariat z 3a pamięta o Babciach i Dziadkach

Jak co roku, miesiąc styczeń przynosi  dwa bardzo miłe dni: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pamiętały o nich dzieci z klasy 3a, które wraz z wychowawczynią, zaprosiły do wspólnego świętowania  babcie, dziadków i rodziców.

29.01.2019 r. dzieci przygotowały i przedstawiły „Jasełka”.  Wszystkie wspaniale zaprezentowały swoje role i pięknie zaśpiewały kolędy i pastorałki.  Na koniec złożyły gościom noworoczne życzenia.

Program bardzo się podobał. Wzruszone babcie i uśmiechnięci dziadkowie szczególnie podkreślali tradycyjny charakter tekstów i kolęd. Zwracali uwagę, że to dla nich ważne, aby dzieci wzrastały w polskiej tradycji i przekazywanych z pokolenia na pokolenie zwyczajach.

Po części artystycznej odbył się wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

To był bardzo miły, radosny i wzruszający wieczór.

Zobacz Galerię

Mały Wolontariat kl. III b i kartki dla chorej dziewczynki

 6 grudnia, czekając na przyjście Mikołaja, uczniowie kl. III b wykonali kartki urodzinowe dla Ewy Wydry, która 8 grudnia skończy 7 lat. Dziewczynka z powodu raka mózgu przeszła już kilkanaście operacji, chemioterapii i wiele godzin spędziła na rehabilitacji. Mimo tak wielu trudnych doświadczeń jest radosną i pełną życia młodą osóbką, która marzy tylko o wspaniałych urodzinach.

Wszyscy uczniowie mają nadzieję, że kartki z życzeniami, które otrzyma, wywołają uśmiech na jej twarzy.

Wszystkiego najlepszego Ewuniu z Pakuł!

 

Zobacz Galerię

Mały Wolontariat i Strażnicy Pomnika Bohaterów

 Przez cały listopad uczniowie kl. 3b postanowili zostać Strażnikami Pomnika Bohaterów, który stoi przy tej samej ulicy co szkoła. Raz w tygodniu palili przy nim znicze i sprzątali te, które były już wypalone. W ten skromny sposób chcieli oddać hołd niewinnym ofiarom wojny. 

 

Zobacz Galerię

Mały Wolontariat i „Świąteczna paczka”

5 grudnia, w jadalni szkolnej, spotkali się wszyscy ci, którzy pragnęli włączyć się w działania Małego Wolontariatu pod hasłem „Świąteczna paczka”.

W twórczych warsztatach wzięło udział 71 osób, a wśród nich pani dyrektor Dorota Rząsa, pani wicedyrektor Izabela Marczydło, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Wspólnie,  w przedświątecznym oraz radosnym nastroju, stworzono mnóstwo przepięknych i oryginalnych kartek, które zostaną przeznaczone do hospicjum i na  inne cele charytatywne.

Zobacz Galerię

MAŁY WOLONTARIAT PAMIĘTA O POLEGŁYCH

31 października uczniowie klasy 1a, wraz z wychowawczynią, wybrali się pod pomnik poległych na osiedlu Kmity.

Pomnik ten upamiętnia 43 mieszkańców (cywilów z tego osiedla) rozstrzelanych przez hitlerowców w 1943 roku. Polegli oni za wolność naszej ojczyzny.

Pani Małgorzata Korczykowska zapaliła z uczniami znicze i uczciła ciszą to niezwykle symboliczne miejsce.

Zobacz Galerię

ŚWIATEŁKO DLA ŁYCZAKOWA – ZNICZE DLA LWOWA

Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”                 

Kornel Makuszyński

            Mały Wolontariat już po raz trzeci  przystąpił do regionalnej akcji zbierania biało-czerwonych zniczy dla Polaków pochowanych we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim. W tym roku w akcji bardzo aktywnie uczestniczyły też klasy starsze. Serca naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli okazały się ogromne, za co oczywiście bardzo dziękujemy. Zebraliśmy w naszej szkole 304 znicze, które zostały przekazane do miejsca zbiórki, czyli TVP3 Rzeszów przez koordynatorów  akcji:  panią Małgorzatę  Korczykowską i pana Krzysztofa Korczykowskiego .

Lista darczyńców z akcji „Światełko dla Łyczakowa” będzie opublikowana niebawem.

Zobacz Galerię

Dzieci dzieciom - czyli kolejne działania Małego Wolontariatu

23 października odbyła się w naszej szkole uroczystość „Pasowania na ucznia”. Pierwszaki stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. 

Z tej okazji ich starsi koledzy z klasy 3a i 3b przygotowali drobne niespodzianki. Były to własnoręcznie wykonane zakładki do książek.

Trzecioklasiści ochoczo zabrali się do pracy – mierzenie, wycinanie, sklejanie, ozdabianie i… zakładki gotowe. Potem odbyły się sympatyczne spotkania w klasach, składanie życzeń młodszym kolegom i wręczanie niespodzianek. 

Miło było zobaczyć uśmiechy na twarzach najmłodszych uczniów.

Zobacz Galerię

Zobacz Galerię 2

PIERWSZE DZIAŁANIA MAŁEGO WOLONTARIATU

20 września 2018 r. odbyło się wspólne czytanie w sali 117, w którym wzięły udział klasy: 1a, która w całości przystąpiła w tym roku szkolnym do Małego Wolontariatu i 3cs, klasa ze spektrum autyzmu.

Najpierw pani Katarzyna Kawałek opowiedziała uczniom klasy 1 o autyzmie, później nastąpiło krótkie zapoznanie się uczniów i  zaczęło się wielkie czytanie.

Panie: Małgorzata Korczykowska i Katarzyna Kawałek czytały dzieciom opowiadania z książki Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka”. Na przerwie niektórzy uczniowie z klasy 1a odwiedzili uczniów 3 cs i pięknie się bawili.

To była udana lekcja integracji.

Zobacz Galerie 

 ROK SZKOLNY 2017/2018

SZKOŁA LAMELII SZCZĘŚLIWEJ W KLASIE 3C

14 maja przybyła do nas NIESAMOWITA pisarka książek dla dzieci - pani Joanna Krzyżanek. Przez trzy lata naszej Edukacji Wczesnoszkolnej pani Joasia odwiedzała naszą klasę osiem razy i zawsze były to spotkania pełne pomysłów, twórczości, inspiracji. Dzięki pani Joasi poznaliśmy trochę inną szkołę – Szkołę Lamelii  Szczęśliwej, w której prym wiodą sprawy ważne, ciekawie przedstawiona gramatyka i ortografia. Uczyliśmy się pilnie dobrych manier, poznaliśmy prawa małych i dużych. Pokochaliśmy wspaniałą Cecylkę Knedelek i jej dobre uczynki, Gąskę Walerkę, Kurę Adelę, Kota Paplę i Joasię Naparstek. Przeczytaliśmy też bajki pachnące czekoladą, truskawkami i cytrynami.

Dwa lata temu przystąpiliśmy z nasza panią do programu założonego przez Joannę Krzyżanek, czyli Małego Wolontariatu, gdzie uczyliśmy się pomagać i sprawiać, by inni ludzie bardziej się uśmiechali. Przez dwa lata przeprowadziliśmy około 20 różnych akcji charytatywnych, tych malutkich i tych trochę większych.

Dziś nasza Pisarka znów nas oczarowała. Przedstawiła nam najnowszą swoją książkę „Kotki Dorotki”, a następnie uszyliśmy podczas warsztatów mięciutkie przytulanki – koty. W czasie zajęć pomagały nam w operowaniu igłą i nitką nasze mamy, które jak zwykle przygotowały również pyszny poczęstunek.

Na zakończenie przedstawiliśmy działania małego Wolontariatu w tym roku szkolnym. Dostaliśmy też wiele pochwał i mądrych rad od pani Joasi. Były pamiątkowe zdjęcia, prezenty,  zakładki , wpisy do książeczek.

Droga Pani Joasiu,  bardzo dziękujemy za wszystkie spotkania z Panią . To były chwile, których nigdy nie zapomnimy, prawdziwa uczta literacko - plastyczno -  kulinarna.  Już tęsknimy i czekamy na zapowiadaną przez panią książkę o tęsknocie.

Klasa 3 c  z wychowawczynią MAŁGORZATĄ KORCZYKOWSKĄ

Zobacz Galerię

RABATKI, KWIATKI, BRATKI…

17 kwietnia mocna ekipa Małego Wolontariatu ( klasy: 3c,3es,2b,2cs oraz wychowawczynie, a także rodzice uczniów klasy 3c) posadziła ponad 100 bratków i całą skrzynkę kwiatów (dar od rodziców Kuby Smyka) przed Ośrodkiem dla Bezdomnych Kobiet  im. Brata Alberta w Racławówce. Wszystkich serdecznie powitała pani kierownik Teresa Gibała ze swoimi podopiecznymi. Mały Wolontariat przekazał także kwiaty doniczkowe do jadalni i kaplicy.

Podczas sadzenia wszyscy gorliwie wykonywali swoje zadania i doskonale się bawili. Gdy praca została ukończona, wolontariusze zostali zaproszeni do jadalni na poczęstunek. Kucharz ośrodka przygotował przepyszne racuchy. Były też słodycze i sok. Pani Małgorzata Korczykowska przeczytała wszystkim zabawne opowiadanie o zakładaniu ogrodu z książki „Ropuch i Żabuś”. Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania były gorące podziękowania od pani kierownik i mieszkanek ośrodka.

„- Gdy panie pełne wdzięczności odprowadzały nas aż do autokaru  czuliśmy się tak jakbyśmy jedli  ciasteczka z leśnymi poziomkami”.

Część bratków Mały Wolontariat przekazał  także na ręce pani dyrektor Doroty Rząsy. Kwiaty zostały zasadzone w skrzynkach przed szkołą.

Mały Wolontariat serdecznie dziękuje paniom Małgorzacie Pęcherek, Małgorzacie Sterer i Renacie Rokoszyńskiej za zakup kwiatów i pomoc przy sadzeniu w Racławówce, a także pani Józefie Lis za czuwanie nad sadzeniem w szkole.

Zobacz Galerię

RADOSNE RABATKI 

Na początku kwietnia Mały Wolontariat ogłosił akcję RADOSNE RABATKI. Przez pięć  dni uczniowie klasy 3 c zbierali datki na zakup bratków  i krzewów, które zostaną posadzone przed Ośrodkiem dla Bezdomnych Kobiet im. Brata Alberta w Racławówce pod Rzeszowem.

Zbiórka, podobnie jak w poprzednim roku, przeszła wszelkie oczekiwania. Zebrano aż 510 zł ! Bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom: rodzicom  uczniom i nauczycielom. Jesteśmy wdzięczni za wrażliwość, dobre serce i ofiarność.

Cieszymy się, że znów uda się komuś pomóc !  17 kwietnia jedziemy sadzić kwiaty.

Zobacz Galerię

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA W KLASIE 2 A

26 stycznia 2018 r. odbyła się w klasie  2 a przemiła uroczystość - Dzień  Babci i Dziadka.

Na spotkanie licznie przybyli zaproszeni goście: babcie, dziadkowie, rodzice i rodzeństwo. 

Uczniowie 2 a (członkowie Małego Wolontariatu SP-16) wspaniale zaprezentowali się w części artystycznej pięknie recytując  pełne humoru wiersze i śpiewając  zabawne piosenki. 

Dobrze dobranym repertuarem wprawili  gości w naprawdę dobry nastrój. Na twarzach pojawiły się uśmiechy, a występy przerywały, co jakiś czas, wybuchy śmiechu. Nie zabrakło też serdecznych życzeń i tradycyjnego „Sto lat” dla kochanych babć i dziadków.  Mali aktorzy zostali oczywiście nagrodzeni gromkimi brawami.

 Potem był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i miłe rozmowy
w gronie najbliższych.

To świąteczne popołudnie było sympatycznym spotkaniem pokoleń.

Zobacz galerię

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia przedstawiciele Małego Wolontariatu i Szkolnego Koła Caritas spotkali się na wspólnym robieniu kartek świątecznych w jadalni szkolnej. W spotkaniu brali udział uczniowie, rodzice, wychowawczynie klas należących do Małego Wolontariatu, a także pani wicedyrektor Izabela Marczydło i pani Magdalena Lubas. 
Część wykonanych kartek zostanie przekazana do hospicjum, a pozostałe będą sprzedawane na kiermaszu szkolnym. Powstały prawdziwe dzieła sztuki!
W tym samym czasie niezawodni wolontariusze, rodzice uczniów z klasy 3c, dekorowali świątecznie klasopracownię. Oba spotkania były bardzo udane, a wykonana praca widoczna.

Zobacz galerię


 ŚWIATEŁKO DLA ŁYCZAKOWA – ZNICZE DLA LWOWA

 Mały Wolontariat przystąpił do regionalnej akcji zbierania biało – czerwonych zniczy dla Polaków pochowanych we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim. Serca naszych uczniów i ich rodziców okazały się ogromne, za co oczywiście bardzo dziękujemy. Zebraliśmy w naszej szkole 260 zniczy, które zostały przekazane do miejsca zbiórki, czyli TVP3 Rzeszów przez koordynatora Małego Wolontariatu- panią Małgorzatę Korczykowską i panią Aldonę Akwarską Stanisz.
W roku szkolnym 2017/2018 Mały Wolontariat bardzo się powiększył, w tym wspaniałym przedsięwzięciu bierze udział już pięć klas: 3 c, i 3 es oraz trzy nowe: 2 a, 2 b, 2 cs, oczywiście wraz ze swoimi wychowawcami.
Lista darczyńców z akcji „Światełko dla Łyczakowa” będzie opublikowana niebawem.

Zobacz galerię


 Mały Wolontariat pamięta o emerytowanych nauczycielach

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele Małego Wolontariatu odwiedzili emerytowanych pedagogów z naszej szkoły. Uczniowie klasy 2 a, wraz z wychowawczynią panią Krystyną Pokrywką, odwiedzili panią Mirosławę Sabik, a uczniowie klasy 3 c, z wychowawczynią Małgorzatą Korczykowską, panią Marię Kuliberdę . To były wspaniałe spotkania pełne ciepła, życzliwości, dobrych życzeń. Uczniowie przygotowali piękne laurki i upominki, które wręczono nauczycielom. 
Na zaproszenie wychowawczyni klasy 3c przybyła do tejże klasy emerytowana nauczycielka, a także zasłużony przewodnik PTTK- pani Józefa Ślemp, babcia jednego z uczniów 3c, dla której przygotowano wiele niespodzianek. 
Uczniowie otrzymali też upominki od wzruszonej pani Józi. Razem planowali kolejne wycieczki. W tym spotkaniu uczestniczyły również klasy dla dzieci ze spektrum autyzmu ze swoimi wychowawcami. 
Znów przypomniały się słowa: „Gdy czynimy coś dobrego, czujemy się tak, jakbyśmy jedli ciasteczka z poziomkami”.

Zobacz galerię

ROK SZKOLNY 2016/2017

 Posumowanie działalności Małego Wolontariatu w roku szkolnym 2016/ 2017

18 maja klasy: II c i II es, wraz z wychowawczyniami: Małgorzatą Korczykowską i Magdaleną Ślęczkowską, przedstawiły całoroczne działania Małego Wolontariatu twórczyni i propagatorce programu - pani Joannie Krzyżanek.

Na 12 obowiązujących akcji nasi uczniowie wykonali 14 bardzo ciekawych działalności, w czasie których uczyli się pomagać innym. To była ciężka praca i wspaniała zabawa. Pani Joasia była bardzo zadowolona z efektów Małego Wolontariatu.

Uczniowie i rodzice klasy II c przygotowali dla autorki szereg niespodzianek. Były piękne laurki, koncert skrzypcowy wykonany przez Cypriana, świecznik samodzielnie zrobiony przez chłopców z II es i rewelacyjny stół „francuski” – dzieło rodziców. Pani Joasia była zachwycona i wzruszona do łez. Potem była praca plastyczna: przepiękne breloczki w kształcie serca.

Na zakończenie pani Joanna zaprosiła klasę II c i rodziców do korespondencji oraz współpracy ze Szkołą Polską w Paryżu, która z nią współpracuje.

To był wyjątkowy dzień! Dziękujemy pani Joasiu!

Mały Wolontariat w Racławówce

5 kwietnia uczniowie klas: IIc i IIe, wraz z wychowawczyniami: panią Małgorzatą Korczykowską i panią Magdaleną Ślęczkowską, a także z rodzicami z IIc, wybrali się do Ośrodka dla Bezdomnych Kobiet w Racławówce.

Po przybyciu na miejsce wszyscy z radością i ogromnym zaangażowaniem sadzili kwiaty (90 bratków) i krzewy (6 budlei). W pracach ogrodniczych uczestniczyły mieszkanki domu, a także paniTeresa Gibała- kierownik ośrodka.

Po zakończonej pracy, pani kierownik zaprosiła wszystkich do jadalni na poczęstunek. Rodzice z Małego Wolontariatu udekorowali salę ozdobami, które przyjechały razem z kwiatami, a uczniowie złożyli życzenia świąteczne i przekazaliwłasnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Dzieci przekazały też kwiaty doniczkowe (7 sztuk), które umieszczono na parapetach jadalni ośrodka w Racławówce.

To była świetna akcja, bo przecież czyniąc dobro można się świetnie bawić.

Mały Wolontariat sadzi bratki

Mały Wolontariat działający w SP-16 przystąpił do sadzenia bratków. Już we wtorek, 4 kwietnia, posadziliśmy pierwszą turę kwiatów, dwie pełne donice (aż 60 sztuk). Kwiaty stoją przed wejściem do szkoły.

Było przy tym tyle radości… każde z dzieci posadziło swojego bratka! W akcji uczestniczyli rodzice z klasy IIc, a ich pomoc okazała się nieoceniona. Podarowaliśmy tym samym troszkę radości społeczności szkolnej.

5 kwietnia przed nami dużo pracy, bo wyruszamy do Racławówki, do Ośrodka dla Bezdomnych Kobiet.

 


RADOSNE RABATKI

Mały Wolontariat ( uczniowie z kl. 2c i 2es) ogłosił akcję RADOSNE RABATKI. Przez dwa dni zbierali datki na zakup bratków, stokrotek i krzewów, które posadzone zostaną przed Ośrodkiem dla Bezdomnych Kobiet im. Brata Alberta w Racławówce pod Rzeszowem.

Zbiórka przeszła wszelkie oczekiwania. Zebrano aż 506 zł. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom: rodzicom i uczniom za wrażliwość, dobre serce i ofiarność.

          Mały Wolontariat wraz z opiekunkami: Małgorzatą Korczykowską i Magdaleną Ślęczkowską, będzie na bieżąco informować (w zakładce Małego Wolontariatu), na co przekazano wszystkie pieniądze.

Podziękowanie za zbiórkę książek

W imieniu Małego Wolontariatu pani Małgorzata Korczykowska i pani Magdalena Ślęczkowska serdecznie dziękują wszystkim ofiarodawcom za zbiórkę książek dla dzieci z Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Rzeszowie.

            Wychowawcy klas proszeni są o wpisanie uwag pozytywnych uczniom zaangażowanym w tę akcję.

 Lista ofiarodawców

Uczniowie :                                               Nauczyciele :

1. Natan Krawczyk - 1b                          1. pani dyrektor Dorota Rząsa

2. Kamila Kulak - 1b                               2. pani Danuta Snela

3. Julia Szymala -1b                               3. pani Urszula Sienko

4. Jan Walus - 1b                                                    

5. Kuba Zięba - 1cs

6. Ewa Jagusztyn- 2b

7. Igor Sterer -2 c

8. Lena Wereskla -2 c

9. Cyprian Szymański - 2c

10.Stanisław Pasierb - 2c

11.Patryk Kocur - 2c

12.Maciej Prokopiak -2c

13.Kacper Żyszkiewicz - 2c

14.Bartek Szynal - 2c

15.Alicja Szymańska - 2d

16.Miłosz Gosztyła - 2es

17.Patryk Niemiec - 2es

18.Adriana Filip - 3b

19.Natalia Mikołajewska - 3b

20.Jan Korczykowski - 3c

21.Krzysztof Goraj - 3d

22.Kacper Stanisz - 4a

23.Karol Goraj - 6c 


 Mały Wolontariat dla Brata Alberta

Mały Wolontariat w Szkole Podstawowej nr 16 to nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. To oni właśnie pomagali przy układaniu „Kury Adeli” z nakrętek, brali udział w tworzeniu kartek świątecznych dla akcji „Anielski Korowód Pomocy” i, już po raz drugi, spotkali się na spotkaniu integracyjnym z wychowawczynią kl.2c, aby wykonać przepiękne ozdoby do klasy.

Spotkanie to odbyło się 28 lutego i w jego trakcie powstało bardzo wiele dekoracji wiosennych. Część dekoracji powędruje do Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta – oddział w Racławówce. Ozdoby te posłużą do dekoracji jadalni dla bezdomnych.

Cieszymy się wszyscy z faktu, że duch wolontariatu zagościł na dobre w SP16.

 

Stare Knedelkowo z makulatury - akcja Małego Wolontariatu

Klasa 2cz SP 16, realizująca działania w ramach Małego Wolontariatu, przystąpiła do szkolnej zbiórki makulatury. Jeden z uczniów przyniósł cały worek rolek po papierze toaletowym i… postanowiliśmy stworzyć Stare Knedelkowo.

Miasteczko powstawało przy bardzo burzliwej dyskusji: czy ma stać na oknie, czy na ławce…W rezultacie zawisło na tablicy.

Kolejny spór dotyczył domku Cecylki. Każdy chciał, aby jego domek był tym jedynym. Kłótnię zakończono informując, że każdy z uczniów jest Cecylką i wszystkie stworzone domki należą do Cecylek i Cecylów z 2c.

Największym zaskoczeniem dla uczniów było to, że z rolek powstały takie ładne domki.

  


   KSIĄŻKOWA AKCJA MAŁEGO WOLONTARIATU

Mimo zimna znów gorąca fala dobroci przepłynęła przez Rzeszów. Tym razem wychowawczynie: Małgorzata Korczykowska i Magdalena Ślęczkowska oraz uczniowie klasy IIc i IIes (Mały Wolontariat SP 16) ogłosili zbiórkę książek dla dzieci z Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego z Rzeszowa. Zebrano bardzo dużo pięknych książek, które podarowały dzieci z naszej szkoły i ich rodzice.

 10 lutego nastąpiło uroczyste przekazanie książek. Do akcji przyłączyła się twórczyni Małego Wolontariatu, pisarka książek dla dzieci, pani Joanna Krzyżanek. Obie klasy wraz ze swoimi paniami i panią Joanną przybyli do RORE, aby przekazać zgromadzone książki. Czekała tam na gości duża grupa dzieci i wychowawców wraz z panią kierownik Krystyną Pawłowską.

Na dzieci ze szpitala czekała jeszcze jedna niespodzianka. Otóż, pani Joasia Krzyżanek przeprowadziła dla zgromadzonych dzieci warsztaty słowno- plastyczne. Nasi uczniowie świetnie się spisali, pomagali młodszym kolegom z ośrodka rehabilitacyjnego w wykonaniu pięknej Kury Adeli, jednej z bohaterek książek pani Krzyżanek.

W spotkaniu uczestniczyła też pani Agnieszka Małecka - Szymańska z naszej biblioteki szkolnej i pani Anna Czyżyk - Cyzio z biblioteki RORE. W dźwiganiu książek pomagał rodzic z klasy IIc pan Wojciech Pietrzyk.

          To było wspaniałe spotkanie, pełne sympatii, otwartości i wszechstronnej integracji. Zbiórka książek trwa do końca lutego i z tego też powodu lista ofiarodawców ukaże się dopiero na początku marca. Dziękujemy!

 

Mały Wolontariat ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie

świętuje Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka w klasie II c przerodził się w świąteczne spotkanie pokoleń. Bardzo licznie przybyli uczniowie, rodzice, rodzeństwo, babcie i dziadkowie.

Uczniowie, pod kierunkiem wychowawczyni, przygotowali Jasełka według scenariusza Ewy Sttadmuler oraz kilka kolęd i pastorałek. Po występie, który zebrał gromkie brawa, dzieci wręczyły piękne samodzielnie wykonane prezenty swoim babciom i dziadkom.

Druga część spotkania odbyła się w jadalni szkolnej, gdzie był poczęstunek i wspólne kolędowanie oraz występy małych talentów. Bartek zagrał na keyboardzie, Cyprian na skrzypcach a mocna grupa uczęszczająca do „Gwarka” pięknie zaśpiewała pastorałkę „Szła kolęda w noc grudniową”.

          To był bardzo uroczysty, miły i świąteczny wieczór. Nawlekliśmy kolejny koralik dobra.

  


 Mały Wolontariat z wizytą w Rzeszowskim Ośrodku Rehabilitacji.

12 grudnia przedstawiciele Małego Wolontariatu, wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami, odwiedzili chore dzieci w Rzeszowskim Ośrodku Rehabilitacyjnym.

Panie przeczytały książkę Joanny Krzyżanek „Boże Narodzenie Cecylki Knedelek”, a jeden z wolontariuszy rozdział swojej ulubionej i bardzo zabawnej książki Joanny Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”.

Później odbyły się warsztaty plastyczne, na których wszystkie dzieci wykonały piękne, wesołe, skarpetkowe bałwanki. Były też pyszne cukierki i pamiątkowe zdjęcia.

Na zakończenie członkowie Małego Wolontariatu mogli zobaczyć prawie cały ośrodek. Najdłużej zabawili oczywiście w bibliotece.

To było bardzo miłe przedświąteczne spotkanie.

 

I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie „Nakrętkowa Kura Adela”

 Mały Wolontariat, czyli klasa IIc i IIes, wraz z paniami Małgorzatą Korczykowską, Magdaleną Ślęczkowską i Aldoną Akwarską Stanisz oraz wspaniałymi rodzicami uczniów ww. klas, ułożył ogromny nakrętkowy obraz, który zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Wydawnictwo Debit.

Wraz z dyplomami, nagrodami i bohaterami swoich książek przybyła do nas osobiście twórczyni konkursu, pisarka Joanna Krzyżanek oraz redaktorka Karolina Szafrańska- Bąk. Główną nagrodą były całodzienne warsztaty z panią Joanną.

Zaczęło się od wręczenia nagród rzeczowych, dyplomów i gratulacji w obecności pani dyrektor Doroty Rząsy i rodziców z klasy IIc. Potem były magiczne opowieści autorki, zabawy i w końcu… szycie kur przytulanek.

Szyli wszyscy z ogromnym zaangażowaniem i wykorzystując piękne materiały, które przywiozła pani Joanna.

W trakcie zajęć, jedna z obecnych mam zauważyła, że brakuje tego dnia jednej uczennicy. Rodzice prędziutko uszyli przytulankę dla nieobecnej dziewczynki i wzbudzili wielki podziw i radość u pani Joanny.

Zadziałał mały Wolontariat! Dzieci nie chciały się rozstać z charyzmatyczną Joanną Krzyżanek i jej postaciami: Kurą Adelą i Cecylką Knedelek.

To był jeden z tych dni, które pamięta się przez całe życie. Bardzo dziękujemy pani Joannie!

http://wydawnictwo-debit.pl/blog/16/konkurs-nakretkowa-kura-adela-rozstrzygniety

https://www.facebook.com/franciszka.kluska.94

https://www.facebook.com/KURAADELA/

 

Anielski Korowód Pomocy

 Przygotowania Małego Wolontariatu do kiermaszu świątecznego

Mały Wolontariat wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szesnastki i Szkolnym Kołem Caritas zorganizował „Anielski Korowód Pomocy”.

 10 listopada w Szkole Podstawowej nr 16 odbyło się spotkanie, podczas którego wykonywaliśmy ozdoby świąteczne (kartki, stroiki, choinki), które będą sprzedawane na kiermaszu w naszej szkole oraz w holu Galerii Rzeszów. Dochód ma na celu wsparcie uczniów naszej szkoły znajdujących się w trudnej sytuacji.

            W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, rodzice, dziadkowie, społeczność lokalna i nauczyciele. Jeden z Małych Wolontariuszy przyszedł z mamą, babcią oraz bratem i razem stworzyli ponad 10 pięknych kartek świątecznych.

           To było bardzo udane spotkanie.

 

Nakrętkowa Kura Adela 

27 października „Mali Wolontariusze” z II c i II es, pod opieką wychowawczyń pani Małgorzaty Korczykowskiej i pani Magdaleny Ślęczkowskiej, zebrali się na szkolnym korytarzu pierwszego piętra, aby wspólnie ułożyć z nakrętek Kurę Adelę, bohaterkę książek Joanny Krzyżanek.

Do wspólnego i kreatywnego układania przyłączyli sie rodzice obu klas oraz uczestnicy październikowych Poczytajek z panią Aldoną Akwarską - Stanisz. Układających zaszczyciła swoja obecnością i pomocą Pani Dyrektor Dorota Rząsa. 
            Efektem twórczej pracy była ogromna Kura Adela na kolorowej łące w towarzystwie Gąski Walerki. Wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry humor i uśmiech od ucha do ucha. Efekt pracy był zdumiewający i zachwycający.

Powstały z nakrętekobraz weźmie udział w ogólnopolskim konkursie "Małego Wolontariatu". Czekamy z niecierpliwością na wyniki konkursu! Niech wygra najlepszy!

  


 Znicze dla Lwowa

 „Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”

 Kornel Makuszyński

 Szkolne Koło Caritas i Mały Wolontariat (uczniowie klasy II c i II es) brali udział w akcji „Światełko dla Łyczakowa”. Zebrali ponad 200 białych i czerwonych zniczy, które zostały przekazanekoordynatorowi akcji - TVP3 RZESZÓW.

            Pani Małgorzata Korczykowska i ksiądz Krzysztof Wielgosz bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie.

 


 Pamiętamy o zmarłych i poległych.

 19 października klasy: IIc i IIes udały się na pobliski cmentarz, aby posprzątać i wyplewić opuszczone groby.

 Wychowawczynie i uczniowie doprowadzili do porządku dwa zapomniane groby: wynieśli wyrwaną trawę i chwasty, wyrzucili śmieci, zapalili znicze.

            Udali się też na zbiorową mogiłę pomordowanych w czasie wojny mieszkańców pobliskich terenów, aby oddać hołd poległym.

 

Zakładki od Małego Wolontariatu

W październiku uczniowie klas IIc i IIes, realizujący na zajęciach dodatkowych zadania Małego Wolontariatu, wykonali zakładki do biblioteki szkolnej.

            Przepiękne i w różny sposób zdobione będą wręczone pierwszakom w trakcie Pasowanie na Czytelnika.

  


  Pierwsza działalność Małego Wolontariatu.

5 października odbyło się spotkanie integracyjne klasy II c i II es. Wychowawczynie klas, panie: Małgorzata Korczykowska i Magdalena Ślęczkowska, czytały dzieciom książkę pani Joanny Krzyżanek pt.” Dobre uczynki Cecylki Knedelek”, a następnie odbyła się zażarta dyskusja na temat przeróżnych form pomocy.

Ponieważ w klasie II es uczą się dzieci autystyczne był to też sprawdzian z tolerancji. Uczniowie wzięli udział w krótkich warsztatach plastycznych, na których wykonali Gąskę Walerkę metodą orgiami.

          Na zadanie domowe uczestnicy spotkania zostali zachęceni przez panie do wykonania dobrego uczynku pod adresem swoich rodziców.

 

Mały Wolontariat

 Klasa II c, wraz z wychowawczynią Małgorzatą Korczykowska, przystąpiła 19 września 2016 roku do ogólnopolskiego programu - Mały Wolontariat.

        Zachęciła nas do tego sama twórczyni przedsięwzięcia- Joanna Krzyżanek, znana i uwielbiana, przez tych małych i tych dużych, pisarka książek dla dzieci i autorka wielu programów edukacyjnych.

Gościa powitała pani dyrektor Dorota Rząsa. W obecności pani Joanny podpisaliśmy odpowiednie dokumenty i wysłuchaliśmy wykładu na temat pomagania  i czynienia dobra. Potem były warsztaty plastyczne, na których wykonaliśmy przepiękne serca z odcisków naszych dłoni.

Pani Krzyżanek zachęcała dzieci do wolontariatu słowami Cecylki Knedelek- bohaterki swoich książek: „Kiedy robię coś dobrego czuję się tak, jakbym, jadła ciasteczko z leśnymi poziomkami.”

Do współpracy dołączyła klasa II es z wychowawczynią Magdaleną Ślęczkowską oraz Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunem - panią dyrektor Izabelą Marczydło.

W spotkaniu brali udział rodzice uczniów klasy II c, którzy bardzo się zaangażowali w nowe przedsięwzięcie.

          Warunkiem przystąpienia do Małego Wolontariatu jest przeczytanie książki Joanny Krzyżanek pt. „Dobre uczynki Cecylki Knedelek", którą wszyscy uczniowie klasy II c i II es otrzymali od rodziców na zakończenie roku szkolnego 2015/2016.