ROK SZKOLNY 2022/2023
ŚWIĄTECZNE POCZYTAJKI
24 listopada świętowaliśmy 10 - lecie Poczytajek. Zebranych powitała Pani Dyrektor Dorota Rząsa. Założycielka Poczytajek Pani Małgorzata Korczykowska przedstawiła krótką historię czytelniczych spotkań. Aż trudno uwierzyć że odbyło się 85 spotkań, odwiedziło Poczytajki 28 znakomitych gości, było wakacyjne czytanie na trawie i wycieczki. Na Jubileusz przybyło wielu zacnych gości, przyjaciół Poczytajek. Wspólnie czytano książkę pt." Czytanie jest super". Prowadzące Poczytajki Panie usłyszały piękne słowa podziękowania od Pani Krystyny Stachowskiej Wice - Prezydent Rzeszowa. To było wspaniałe spotkanie czytelnicze.
MARCOWE POCZYTAJKI
24 marca odbyły się kolejne Poczytajki. Gościem specjalnym był pan Marek Skwara - prezes fundacji Szansa21. Przybliżył on uczniom problemy, z jakimi borykają się osoby żyjące z zespołem Downa. Panie nauczycielki przeczytały książkę pt. "Żółte kółka, mam na imię Inna". Rozmawiano o życiu z zespołem Downa, o tolerancji, akceptacji wobec dzieci niepełnosprawnych. Spotkanie uświadomiło zgromadzonym fakt, że przecież "wszystkie dzieci uśmiechają się w tym samym języku...".
Świąteczne Poczytajki!
Gościem specjalnym była Pani Krystyna Stachowska - Wiceprezydent Miasta Rzeszowa. Atmosfera była bajkowa i radosna: śpiewaliśmy kolędy, czytaliśmy świąteczne bajki, a czekoladowe pierniczki smakowały wybornie!
Poczytajki Patriotyczne!
Podczas spotkania uczniowie wysłuchali fragmentów bardzo ciekawych książek o tematyce patriotycznej, były poważne rozmowy i radosny śpiew. Uczestnicy brawurowo wykonali "Szarą piechotę". Kto czyta, żyje podwójnie.
Panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Anna Kiełb już dziś zapraszają na kolejne czytelnicze spotkania.
ROK SZKOLNY 2020/2021
21 grudnia w klasie 3 a odbyły się świąteczne „Poczytajki online” z pisarką książek dla dzieci - panią Joanną Krzyżanek, która przeczytała uczniom książkę pt. „Boże Narodzenie z Cecylką Knedelek”, a później zaaranżowała warsztaty plastyczne.
Podczas tych zajęć uczniowie wykonywali świąteczne poduszeczki. To było wspaniałe i magiczne spotkanie.
Poczytajki wystartowały
Pierwsze Poczytajki, zatytułowane „Z przyrodą za pan brat” odbyły się 24 września. Panie: Małgorzata Korczykowska i Aldona Akwarska-Stanisz czytały piękną książkę pt. AMBARAS napisaną przez Tomasza Samojlika z uroczymi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej. Było kameralnie i bardzo przyrodniczo.
ROK SZKOLNY 2019/2020
20 lutego, w Tłusty Czwartek, sala 117 „pękała w szwach”, bo zebrało się w niej aż 54 miłośników Poczytajek. Liczba uczestników była rekordowa, a czytane książki piękne, zabawne i pouczające. Tym razem były to: „ Bajka pachnąca czekoladą” i „Książka kucharska Cecylki Knedelek” Joanny Krzyżanek.
Pani Małgorzata zachęciła też do czytania książki „Mary Poppins w kuchni” i „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami”. Były zabawy i dużo, dużo pączków oraz faworków, a wszystko to przygotowane przez rodziców. Na koniec spotkania uczestnicy dostali w prezencie zakładki. Było to bardzo udane i słodkie spotkanie. Poczytajki przygotowały i prowadziły panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska-Stanisz.
BARDZO ŚWIĄTECZNE POCZYTAJKI
12 grudnia odbyły się przedświąteczne Poczytajki. Spotkanie przygotowały i prowadziły panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska -Stanisz, które czytały przepiękną książkę, którą napisała skandynawska autorka - Maja Lunde. Niezwykłe w tej książce i warte uwagi okazały się również ilustracje Lisy Aisato.
Poczytajkowy wieczór był uroczysty, śpiewano kolędy, składano sobie życzenia i zajadano się smakołykami przygotowanymi przez rodziców (pierniczki, ciasteczka- reniferki, bakalie i cukierki).
Na pamiątkę, tuż przed końcem spotkania, zrobiono zdjęcia pod piękną, żywą choinką klasy 2a.
POCZYTAJKI Z POWIASTKAMI BEATRIX POTTER
Na Poczytajki, które odbyły się 28 listopada przybyło aż 48 słuchaczy. Cudowne jest to, że dzieci garną się nie tylko do komputerów, ale również do książek i słowa czytanego. Tym razem zebrani poznawali powiastki Bearix Potter: o Króliku Piotrusiu, pani Mrugalskiej i Tekli Kałużynskiej. Uczniowie byli zachwyceni przepięknymi ilustracjami autorki i zabawnymi przygodami zwierzątek. Uczestnicy oglądali też fragmenty biograficznego filmu o Beatrix Potter, o tym jak powstawały książeczki i rysunki.
Podczas spotkania przeprowadzono również ciekawe zabawy i zaserwowano brytyjski poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy 2a. Tak liczne grono "moli książkowych " zaszczyciła swoją obecnością pani wicedyrektor Regina Kusak.
Poczytajki przygotowały i przeprowadziły panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska-Stanisz.
Październikowe “Poczytajki”
31 października w sali 117 spotkali się wszyscy chętni miłośnicy literatury dziecięcej, aby przeżyć kolejną poczytajkową przygodę.
Głównym tematem spotkania były nagrody dla dwóch pisarek: NOBEL w dziedzinie literatury dla OLGI TOKARCZUK i ORDER UŚMIECHU dla ANNY CZERWIŃSKIEJ - RYDEL.
Pani Olga Tokarczuk napisała jedną książeczkę dla dzieci pt. ”Zgubiona dusza”, którą przeczytaliśmy na spotkaniu. Pani Ania Czerwińska jest autorką około 40 książek dla najmłodszych czytelników, są to głównie biografie sławnych ludzi przedstawione w barwny i ciekawy sposób. Czytaliśmy fragmenty z książki „ Medal za uśmiech, czyli dzieci mają głos”.
Rozmawialiśmy o tych ważnych nagrodach, o warunkach jakie trzeba spełnić, aby je otrzymać. Na koniec spotkania wszyscy mogli poczuć się jak Kawalerowie Orderu Uśmiechu i wypić kubek soku wyciśniętego z całej cytryny, a potem jeszcze się uśmiechnąć. Zabawa była przednia!
Na październikowe “Poczytajki” przybyło 31 moli książkowych, które wspaniale się bawiły. Spotkanie przygotowały i prowadziły panie: Małgorzata Korczykowska i Aldona Akwarska - Stanisz.
WRZEŚNIOWE „POCZYTAJKI”
26 września odbyły się, pierwsze w tym roku szkolnym, „Poczytajki”. Tematem spotkania była poezja, czyli wspaniałe spotkanie z wierszem, które przygotowały i przeprowadziły panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka, Aldona Akwarska-Stanisz.
Panie czytały bardzo długi wiersz pt. „Pchła szachrajka”, autorstwa Jana Brzechwy, przepiękne wiersze Agnieszki Frączek i Małgorzaty Strzałkowskiej oraz zabawne rymowanki ze zbiorku „Chichotnik”.
Uczestnicy wykonywali też wiele ćwiczeń literackich, z których powstawały wesołe rymy i próbne wiersze. Wszyscy słuchali poezji śpiewanej, bo okazało się, że wiersze nie tylko można deklamować, ale i pięknie zaśpiewać. Rodzice przygotowali pyszny, jesienny poczęstunek: było ciasto dyniowe i ciasteczka w kształcie grzybków.
Na zakończenie „Poczytajek” wszystkie dzieci dostały zakładki.
ROK SZKOLNY 2018/2019
POCZYTAJKI Z JOANNĄ KRZYŻANEK
17 maja odbyły się „Poczytajki”, niestety już ostatnie w tym roku szkolnym. Wędrówka przez różne kraje zakończyła się w świecie Joanny Krzyżanek, bo to właśnie ta pisarka była gościem spotkania.
Pani Małgorzata Korczykowska, inicjatorka „Poczytajek”, powitała gościa i sympatyków książek, a później oddała głos pani dyrektor Dorocie Rząsie, która bardzo ciepło opowiedziała o współpracy pani Joanny Krzyżanek z naszą szkołą.
Podczas spotkania autorka uświadomiła molom książkowym, że jej świat to świat książek i wyobraźni. Zaprezentowała swoją „ Rodzinę Wafelków”, a potem przeprowadziła bardzo interesujące wafelkowe warsztaty . Dzieci i rodzice wykonali swoje planety z wafli i nutelli. Było bardzo smacznie i radośnie. Jak zwykle pani Joanna zaczarowała małych i dużych uczestników spotkania.
Panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska – Stanisz już dziś zapraszają na czytelnicze spotkania w nowym roku szkolnym.
POCZYTAJKI DOTARŁY DO FRANCJI …
24 marca odbyły się bardzo francuskie „Poczytajki”. Naszych szkolnych „moli książkowych” przybyło bardzo dużo, niektóre z nich eksponowały nawet charakterystyczne elementy strojów tego niezwykle ciekawego kraju.
Podczas spotkania panie czytały książki francuskich pisarzy. Znalazł się tutaj Muuro Leaf i jego „ Czytanie jest super” oraz Andrea De La Barre De Nanteuil i „ Historia Mademoiselle Oiseau”.
Uczestnicy obejrzeli również ciekawą prezentację na temat Francji i uczyli się śpiewać kanon „Panie Janie” po polsku i po francusku. Był też oczywiście francuski poczęstunek: winogrona, serki pleśniowe i bagietki.
Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia i rozdano zakładki. Nad całością czuwały panie organizatorki: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska - Stanisz.
POCZYTAJKI Z ANDERSENEM
27 lutego miłośnicy książek spotkali się na kolejnych „Poczytajkach”. Tym razem literacka droga prowadziła do Danii, kraju Hansa Christiana Andersena. Ten najbardziej znany bajkopisarz napisał wiele przepięknych baśni, które czytają pokolenia.
Spotkanie rozpoczęła pani Małgorzata Korczykowska czytając niezwykły wiersz o Andersenie napisany przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską. Prowadzące spotkanie przedstawiły też krótki życiorys pisarza i przeczytały mniej znane baśnie: „ Stokrotka” i „Cień”. Była również bardzo ciekawa prezentacja na temat Danii.
Ponieważ był to Tłusty Czwartek, w czasie przerwy wszyscy objadali się pączkami i faworkami dostarczonymi przez rodziców. Niesamowite, było tego dnia aż 45 poczytajkowych fanów!
Takie zainteresowanie literaturą to wielka radość dla prowadzących: Małgorzaty Korczykowskiej, Krystyny Pokrywki i Aldony Akwarskiej- Stanisz.
POCZYTAJKI Z MARY POPPINS
17 stycznia wszystkie mole książkowe spotkały się na kolejnych Poczytajkach prowadzonych przez panie: Małgorzatę Korczykowską, Krystynę Pokrywkę i Aldonę Akwarską- Stanisz.
Frekwencja jak zwykle była wysoka (42 uczestników). Tym razem miłośnicy książek wybrali się do Australii… znaleźli się w świecie Pameli Travers i jej bohaterki MARY POPPINS.
Panie czytały fragmenty takich książek jak: „Mary Poppins”, „Mary Poppins od A do Z”, a także „Nela mała reporterka”. Była też ciekawa prezentacja o Australii, zabawa w kangury i poczęstunek.
Na zakończenie spotkania wykonano zdjęcia z parasolami (niestety uczestnicy Poczytajek nie polecieli w górę jak Mary Poppins, ale było i tak wesoło i kolorowo).
Świat książek jest cudowny, bo można razem z bohaterami przeżywać wspaniałe przygody.
ŚWIĄTECZNE POCZYTAJKI
13 grudnia zorganizowane zostały świąteczne „Poczytajki”, na które przybyło 32 osoby. Spotkanie rozpoczęło się od śpiewania kolęd. Zabrzmiało: „Wśród nocnej ciszy”
i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Wszyscy obecni uczyli się również nowej pastorałki „Tylko jedna jest taka noc”.
Pani Małgorzata przeczytała „Święta w Bullerbyn” Astrid Lindgren, a później wszyscy rozmawiali o tradycjach świątecznych w różnych krajach. Pani Aldona przygotowała piękną prezentację o krajach św. Mikołaja (Turcji i Laponii). Dzieci dowiedziały się także o tym, że nie we wszystkich krajach Mikołaj przynosi prezenty. Na przykład we Włoszech podarki podrzuca… wróżka Befana.
Pani Krystyna przeczytała zabawną książkę „Goście na Boże Narodzenie” Svena Nordqvista , z której uczestniczący w „Poczytajkach” dowiedzieli się jak ważna jest obecność drugiego człowieka.
Później wszyscy łamali się też opłatkiem, składali sobie życzenia i jedli pyszności przygotowane przez rodziców. Pachniało piernikami i bakaliami.
Po krótkiej przerwie pani Małgorzat przeczytała jeszcze książkę o samotnej , starszej kobiecie „Wigilia Małgorzaty”. Po tej lekturze dzieci obiecały, że w czasie świątecznym nie zapomną o babciach i dziadkach.
Na zakończenie były jeszcze pamiątkowe zdjęcia, po których dzieci dostały zakładki od pań prowadzących.
Kochani uczniowie jeżeli wątpicie w istnienie św. Mikołaja przeczytajcie ten oto list:
Ośmioletnia Virginia pewnego dnia spytała ojca, czy Święty Mikołaj naprawdę istnieje. Tato był zapewne zakłopotany pytaniem, więc poradził córeczce, by napisała do najpopularniejszej wówczas gazety „The Sun” i po prostu poprosiła o odpowiedź. I Virginia to zrobiła.
To ten list:
Droga Redakcjo, mam osiem lat. Niektórzy z moich kolegów mówią, że Świętego Mikołaja nie ma. Tatuś mówi: „Jeśli piszą o czymś w The Sun, to tak na pewno jest.” Proszę, powiedzcie mi prawdę – czy jest Święty Mikołaj?
Virginia Hanlon
Virginia otrzymała natychmiastową odpowiedź w formie komentarza wstępnego
w gazecie „The Sun” 21 września 1897 r. Odpowiedź nie była sygnowana, lecz wiadomo już dzisiaj, że napisał ją wytrawny reporter Francis Pharcellus Church. Był on w swoim czasie korespondentem wojennym, widział wiele cierpienia, bólu i śmierci, widział – i sam przeżywał – rozpacz i upadek nadziei. Możemy się tylko domyślać, jakie uczucia nim kierowały, kiedy osobiście zajął się listem najmłodszej czytelniczki „The Sun” – przeczytał go
i z powagą udzielił dziecku wyczerpującej, pięknej odpowiedzi.
Nawet nie przypuszczał, że tym samym stworzył najczęściej przedrukowywany
i cytowany artykuł wstępny w historii dziennikarstwa! Pojawiał się ten tekst w całości lub we fragmentach, w dziesiątkach języków świata, w książkach, w innych wydawnictwach, w filmach, na plakatach i znaczkach pocztowych. Mała Virginia rosła, dorosła, dożyła 82 lat, zmarła w roku 1971 r. i aż do śmierci otrzymywała z całego świata, listy dotyczące sprawy Świętego Mikołaja. Odpowiadała na nie, rozsyłając wszystkim drukowane kopie odpowiedzi Francisa Pharcellusa Churcha.
Virginio, Twoi koledzy się mylą. Zostali oni dotknięci sceptycyzmem sceptycznego wieku. Wierzą tylko w to, co widzą. Sądzą, że nie może istnieć nic, czego nie pojęliby swoimi małymi umysłami. Wszystkie umysły, Virginio, niezależnie od tego czy dorosłe, czy dziecięce, są małe. W tym naszym wielkim wszechświecie człowiek ze swoim intelektem jest po prostu robaczkiem, mrówką, w porównaniu z bezgranicznym światem wokół niego, a wedle miary inteligencji, zdolnej objąć całość prawdy i wiedzy.
Tak, Virginio, Święty Mikołaj istnieje. Istnieje z taką samą pewnością, jak istnieją miłość, szczodrość i oddanie, a wiesz przecież, że jest ich pełno wokół i że przydają naszemu życiu piękna i radości. Niestety! Jakże ponury byłby świat, gdyby nie było na nim Świętego Mikołaja. Byłby tak samo ponury, jak gdyby nie było na nim małych Virginii. Nie byłoby wtedy na nim dziecięcej wiary, nie byłoby poezji, nie byłoby romantyczności, potrzebnych, by uczynić naszą egzystencję znośną. Nie mielibyśmy przyjemności innych niż te, dane nam przez wzrok i rozsądek. Zgasłoby wieczne światło, którym dzieciństwo napełnia świat.
Nie wierzyć w Świętego Mikołaja! Równie dobrze mogłabyś nie wierzyć we wróżki! Mogłabyś poprosić tatusia, by wynajął ludzi do pilnowania w Wigilię wszystkich kominów i złapania Świętego Mikołaja, ale nawet gdyby nie zobaczyli jak Święty Mikołaj się pojawia, czegóż by to dowiodło? Nikt nie widzi Świętego Mikołaja, ale to nie znaczy, że Świętego Mikołaja nie ma. Najbardziej realne rzeczy na świecie nie są widoczne; ani dla dzieci, ani dla dorosłych. Czy widziałaś kiedyś wróżki tańczące na trawniku? Oczywiście nie, ale to nie dowód, że ich tam nie ma. Nikt nie potrafi sobie nawet wymyślić lub wyobrazić wszystkich cudów tego świata, które są niewidoczne lub – niewidzialne. Możesz rozerwać niemowlęcą grzechotkę i zobaczyć, co tam w środku tak stuka, ale istnieje welon okrywający niewidoczny świat, welon, którego nie mógłby rozerwać nawet najsilniejszy człowiek ani nawet połączone siły wszystkich najsilniejszych ludzi, jacy kiedykolwiek żyli. Tylko wiara, fantazja, poezja, miłość, romantyczność mogą rozsunąć ów welon i odmalować skryty za nim widok tego niebiańskiego piękna i chwały.
Czy to wszystko jest prawdziwe? Ach, Virginio, na całym tym świecie nic nie jest bardziej prawdziwe i niewzruszone. Nie ma Świętego Mikołaja? Dzięki Bogu – on żyje! I to żyje na zawsze. Za tysiąc lat, Virginio, nie, za dziesięć razy po dziesięć tysięcy lat, Święty
POCZYTAJKI Z JOANNĄ KRZYŻANEK
22 listopada odbyły się kolejne bardzo atrakcyjne Poczytajki. Na początku spotkania pani Małgorzata Korczykowska powitała wszystkich zebranych (a była to zawrotna liczba 66 dzieci i 13 dorosłych) i przekazała głos pani dyrektor Dorocie Rząsie, która przedstawiła gościa honorowego- panią Joannę Krzyżanek.
Pani pisarka opowiedziała nam o sobie, a potem w piękny sposób zaprezentowała najnowszą swoja książkę pt. „Ignacy Ziółko gotuje – warzywa”. Uczestnicy dowiedzieli się dlaczego jednak trzeba jeść warzywa. Swoją opowieść uatrakcyjniała bardzo śmiesznymi zabawami. Potem stało się coś niesamowitego, do sali 117 wniesiono ogromny gar z ziemniakami ugotowanymi w koszulkach. Pani Joasia pokazała zebranym jak jada się takie ziemniaczki w Poznaniu i, po „wysypaniu się” z sali na korytarz, wszyscy zaczęli ucztować. Był to wspaniały piknik, każdy brał ziemniaka, sól i masełko, siadał gdzie popadło i zajadał. Okazało się, że ziemniaki są pyszne. Potem wróciliśmy do sali, gdzie pożegnaliśmy naszego gościa. Były jeszcze pamiątkowe zdjęcia, podpisywanie książek, zakładki i autografy. Cudowną dekorację w sali przygotowały mamy uczniów z klasy 4c. Owocowo – warzywny stół zachwycił wszystkich.
Nad całością czuwały jak zwykle niezawodne panie Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska- Stanisz.
PATRIOTYCZNE POCZYTAJKI
11 października odbyły się bardzo uroczyste Patriotyczne Poczytajki, które rozpoczęły się punktualnie o godzinie 17:30. Wszyscy, na początek, śpiewali patriotyczne pieśni przy akompaniamencie gitary. Później pani Krystyna Pokrywka przybliżyła historię naszego narodu z książki Stanisława Marciniaka „Historia Polski dla Piotrusia, a pani Aldona Akwarska-Stanisz bardzo barwnie opowiedziała dzieciom o Rzeszowie.
O godzinie 18:00 przybyli goście. Wraz z panią dyrektor Dorotą Rząsą, przyszedł pan Henryk Wolicki, Pełnomocnik Prezydenta Rzeszowa do Spraw Oświaty, który rozmawiał z dziećmi na temat patriotyzmu lokalnego, czyli tego dotyczącego naszego miasta. Przeczytał też piękne wiersze o Rzeszowie Barbary Śnieżek, rodzimej poetki.
Po krótkiej przerwie przeznaczonej na poczęstunek, który przygotowali niezawodni rodzice, wszyscy zaśpiewali dla gościa pieśń „Szara piechota”. Następnie, jak to zawsze na Poczytajkach, odbyło się dalsze czytanie. Fragment z książki Zofii Staneckiej „Nasza Polska Niepodległość” przeczytała pani Małgorzata Korczykowska.
Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, bo to było naprawdę wspaniałe spotkanie.
POCZYTAJKI WYRUSZYŁY DO SZWECJI
27 września na pierwsze w tym roku szkolnym Poczytajki przybyło 37 osób. Organizatorki postanowiły zabrać wszystkich do Szwecji, aby przedstawić królową szwedzkiej literatury dziecięcej - Astrid Lindgren.
Pani Małgorzata Korczykowska przeczytała fragmenty bardzo ciekawej książki o dzieciństwie autorki „ Przygody Astrid”. Uczestnicy dowiedzieli się o wspaniałych zabawach bohaterki : „Nie dotykać podłogi”, „Ale dmuch! Ale ciacho”itp. Potem odwiedziła zebranych pani dyrektor Dorota Rząsa i pięknie przeczytała rozdział „Pippi”, który w zabawny sposób opowiadał o perypetiach szkolnych tej niezwykłej dziewczynki.
Nie ominęła dzieci też krótka lekcja geografii, bo pani Aldona Akwarska- Stanisz przygotowała i przedstawiła prezentację o Szwecji.
Po przerwie na poczęstunek ( pyszne ciasto od rodziców i szkolny kompot), pani Krystyna Pokrywka przeczytała fragment książki „Emil ze Smalandii”. To była taka zabawna historia, że dzieci turlały się ze śmiechu po dywanie. I jak tu nie kochać Astrid Lindgren? Na zakończenie były jeszcze zakładki i pamiątkowe zdjęcia z Pippi.
„Poczytajki” – czytanie na trawie
Pierwsze spontaniczne „Poczytajki” odbyły się 1 września podczas pikniku osiedlowego „ Żyjmy aktywnie”. Tym razem panie przygotowały czytanie na trawie. Literatura była jeszcze wakacyjna i na kocu znalazły się następujące książki: Wandy Chotomskiej „Jacek i Agatka”, Joanny Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”, Joanny Krzyżanek „ Pierwsza Pomoc”, Astrid Lindgren „ Pipi”, Adama Wajraka „ Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli”. Hitem okazała się książka Adama Wajraka i nawet maluchy zachwycone były fotografiami polskich zwierząt.
To było słoneczne i jeszcze wakacyjne spotkanie z książką. Nad całością czuwały panie: Małgorzata Korczykowska i Krystyna Pokrywka, a gościnnie zadebiutowała pani Beata Szewczyk.
Na następne spotkanie zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca. Będzie, jak zawsze, bardzo ciekawie!
ROK SZKOLNY 2017/2018
POCZYTAJKI W RATUSZU
1 czerwca liczna grupa „moli książkowych” wyruszyła pieszo ze Szkoły Podstawowej nr 16 prosto do Ratusza. W drodze, na ulicy Jałowego, zatrzymali nas dziennikarze z Radia Rzeszów i przeprowadzili z nami wywiad z okazji Dnia Dziecka.
Przed Ratuszem czekała na nas pani przewodnik, która bardzo dokładnie opowiedziała nam o zabytkowym budynku jakim jest Ratusz i o osobach tam pracujących. Bardzo podobała nam się Sala Obrad i portrety prezydentów Rzeszowa. Potem zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia Trasy Podziemnej. Było tam mroczno, chłodno, ale bardzo ciekawie.
Po wyjściu z trasy dostaliśmy prezenty, które przekazał dla nas wiceprezydent Stanisław Sienko. Nasze panie zabrały nas na pyszne lody do Myszki. W parku czytaliśmy wiersze z książki pt. „Chichotnik”. To było wspaniałe zakończenie sezonu Poczytajek. Już czekamy na wrzesień.
Nad całością jak zwykle czuwały nasze panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska-Stanisz.
KWIETNIOWE POCZYTAJKI
26 kwietnia spotkaliśmy się na kolejnych „Poczytajkach”. Tematem przewodnim była przyjaźń.
Na początku spotkania pani Małgosia nauczyła nas dwóch radosnych piosenek i przedstawiła bardzo szczegółową definicję przyjaźni z książki „Gorzka czekolada”. Następnie pani Aldonka przeczytała piękne opowiadanie „O przyjaźni”, napisane przez Lilianę Fabisińską.
O 18:00 przybyli nasi goście: pani wicedyrektor Izabela Marczydło i pani Agnieszka Małecka – Szymańska, nasz gość specjalny.
Pani Agnieszka jest wszystkim znana, ponieważ pracuje w szkolnej bibliotece, ale ogromnym zaskoczeniem było dla nas to , że napisała książkę dla dzieci pt. „Celinka i… przyjaźń”. Nasza debiutująca autorka przeczytała fragmenty swojej książki, która bardzo nam się spodobała.
Pod koniec spotkania pani Agnieszka miała dla nas jeszcze jedną niespodziankę… napisała piękny wiersz o naszych „Poczytajkach”, który wręczyła naszym paniom. Byliśmy bardzo wzruszeni tym miłym gestem.
Na zakończenie pani wicedyrektor obdarowała nas słodkimi dukatami i podsumowała spotkanie stwierdzeniem, że przyjaźń jest bezcennym i bezinteresownym darem.
Tym razem przybyły 43 mole książkowe, a nad całością spotkania czuwały panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska- Stanisz.
Bardzo dziękujemy. To była kolejna wspaniała uczta dla duszy i ciała.
Wiosenne Poczytajki
22 marca przybyło na spotkanie aż 34 przyjaciół książek, by uczestniczyć w kolejnym spotkaniu odkrywania literatury dziecięcej. Tematyka Poczytajek była bardzo wiosenna, radosna i przyrodnicza. Nasze panie przeczytały nam trzy piękne książki: „Amelia Bedelia i przyjęcie niespodzianka”, „Wiosna w Bullerbyn” i „Paddington w ogrodzie”.
W czasie przerwy były wesołe zabawy dydaktyczne i poszukiwanie ukrytych papierowych jajek. Zajadaliśmy się smakołykami przyniesionymi przez rodziców… prym wiodły czekoladowe jajka. Były też wiosenne zdjęcia, a na koniec spotkania pani Małgosia ogłosiła konkurs na „mini ogródek”. Prace prosimy składać do sali 117 do 6 kwietnia.
Spotkanie prowadziły panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska – Stanisz.
WARSZTATY Z JOANNĄ KRZYŻANEK
12 i 14 marca odbyły się w naszej szkole warsztaty ze zjawiskową pisarką książek dla dzieci- panią Joanną Krzyżanek. W warsztatach uczestniczyli uczniowie ze wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej.
Pani Joanna zorganizowała spotkania w oparciu o swoje książki: serii o Cecylce Knedelek i „Wielkanocy w Kisielicach Małych” . Książki Joanny Krzyżanek są pełne ciepła i uroku, a ilustracje Zenona Wiewiurki zapewniają magiczny klimat. Autorka potrafi przenieść czytelnika do świata pełnego dobroci i pozytywnych bohaterów. Dodatkowo podczas prezentacji czarowała zebranych swoim niezwykłym głosem.
Po opowieści wszystkie klasy miały warsztaty plastyczne, podczas których wykonano kuro- wachlarze. Było też mnóstwo pytań, na które pani Joasia z radością odpowiadała. Pisarka podpisywała także swoje książki i z cierpliwością pozowała do zdjęć, bo każda klasa marzyła o fotografii z tak wyjątkową przyjaciółką dzieci.
Podczas wizyty w naszej szkole pani Joanna uczestniczyła również w spotkaniu z panią dyrektor Dorotą Rząsą i panią Anną Czenczek, a także z rodzicami klasy 3c zaangażowanymi w działalność Małego Wolontariatu.
Inicjatorkami i opiekunkami przedsięwzięcia były panie: Małgorzata Korczykowska i Aldona Akwarska-Stanisz.
To były wspaniałe chwile, za które gorąco dziękujemy.
Naukowe Poczytajki
21 lutego odbyły się Poczytajki, podczas których zgłębialiśmy wiedzę na temat budowy i funkcjonowania naszego mózgu.
Ale po kolei… Najpierw nasze panie przeczytały nam dwie piękne i wzruszające książeczki o chorych dzieciach. Jedna z nich, Anny Onichimowskiej pt. „Będę biegać”, opowiadała o chłopcu chorym na serce, a druga, autorstwa Katarzyny Ryrych pt. „Wyspa mojej siostry”, przybliżyła nam postać dziewczynki cierpiącej na zespół Downa.
O godzinie 18:00 przybyli nasi goście: pani Agata Błaż – trener uważności i pan Witold Błaż – doktor medycyny, pediatra. Pan doktor przeczytał nam książkę „Sen Alicji, czyli jak pracuje mózg”, a pani Agata przedstawiła wspaniałą prezentację na temat pracy mózgu i objaśniła jak my możemy mu pomóc, aby lepiej pracował.
Dowiedzieliśmy się, że u niektórych ludzi w mózgu rządzi rycerz, czyli mózg gadzi a u innych mądra królowa, czyli kora mózgowa. Mieliśmy modele mózgu i żelki w kształcie mózgu, a niezawodni rodzice przygotowali też słodycze w białych kolorach.
Po pamiątkowych zdjęciach długo zwlekaliśmy, zanim rozeszliśmy się do domów. Nad całością jak zwykle czuwały nasze niezawodne panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska – Stanisz.
DYREKTOR MUZEUM DOBRANOCEK GOŚCIEM POCZYTAJEK
17 stycznia odbyły się bajkowe Poczytajki. Już o 17:00 przybyła do nas pani Katarzyna Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek, aby wypakować swoje skarby… W dwóch wielkich walizach przyjechali, razem za panią Katarzyną, pluszowi bohaterowie dobranocek.
Gościa przywitała pani Izabela Marczydło, wicedyrektor naszej szkoły. Już na początku spotkania pani Kasia przedstawiła nam oryginalne postacie (pacynki) Jacka i Agatki, które stworzyła Wanda Chotomska. Mieliśmy okazję przenieść się w czasy PRL-u wąchając mydełko i oliwkę „Jacek i Agatka”. Potem były różne ćwiczenia i zadania. Z zamkniętymi oczami próbowaliśmy odgadnąć w książce napisanej językiem Braille’a, postacie ze znanych bajek (nie udało to się to nawet pani Krysi). Był też test na prawidłowe przeprowadzenie niewidomego przez ulicę.
Następnie wspaniała pani Katarzyna przedstawiła nam słynne pluszaki z dobranocek. To nie był jednak sakoniec niespodzianek. Po krótkiej przerwie zjawił się … wielki Reksio, za którego przebrała się mama Igora i Sary. Zaczęło się wielkie przytulanie i sesja zdjęciowa, bo każdy chciał mieć zdjęcie z Reksiem (nawet nasze panie).
Pod koniec spotkania pani Małgosia miała dla nas niespodziankę, przeczytała nam kilka wierszy Wandy Chotomskiej i pokazała w książkach: „Biografia Wandy Chotomskiej” i „Jubileusz 55-lecia SP 16” zdjęcie pani Wandy Chotomskiej, która odwiedza naszą szkołę w latach 90-siątych. Okazało się, że ta wielka poetka odwiedzała naszą szkołę kilkakrotnie i towarzyszyła naszemu Przeglądowi Małych Form Teatralnych Bajkowisko.
Bardzo dziękujemy pani Katarzynie Lubas za cudowne spotkanie.
Nad całością czuwały panie Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Katarzyna Kawałek.
BARDZO ŚWIĄTECZNE POCZYTAJKI
14 grudnia spotkaliśmy się na kolejnych Poczytajkach, na które przybyło aż 37 osób. Zaczęliśmy wieczór od śpiewania kolęd. Zabrzmiało „Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Jezusa narodzonego (wszyscy witajmy)”. Pani Małgosia była taka miła i nauczyła nas pastorałki „Tylko jedna jest taka noc”.
Potem pani Aldonka przeczytała „Święta w Bullerbyn” Astrid Lindgren, a później rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych w różnych krajach. Od Sofii z 3 c dowiedzieliśmy się jak obchodzi się Boże Narodzenie na Ukrainie.
Pani Małgosia przeczytała magiczną książkę o św. Mikołaju, która zawierała szaradę do rozwiązania - Żadne ręce nie mogą mnie stworzyć, dwie dłonie mogą nadać mi kształt, a wziąć mnie może każda dłoń - spróbujcie odgadnąć odpowiedź.
Łamaliśmy się też opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i jedliśmy pyszności przygotowane przez rodziców.
Po krótkiej przerwie pani Krysia przeczytała nam zabawną książkę o świętach Misia Paddingtona.
Na zakończenie robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, po których dostaliśmy jeszcze prezenty, piękne pierniczki od mamy Kuby i zakładki od naszych pań.
Tylko jedna jest taka noc, śpiewać nam się godzi, bo na ziemię Pan z nieba zszedł i w stajence się narodził…
ŻYCZYMY WSZYSTKIM DOBRYCH ŚWIĄT I… DO SIEGO ROKU.
PATRIOTYCZNE POCZYTAJKI
Dzień 23 listopada był w Szkole Podstawowej nr 16 bardzo uroczysty. Na nasze Patriotyczne Poczytajki przybył bowiem, wraz z panią dyrektor Dorotą Rząsą, pan Stanisław Sienko, Wiceprezydent Miasta Rzeszowa.
Zacznijmy jednak od początku… o godzinie 17:30 nasze panie rozpoczęły spotkanie. Śpiewaliśmy patriotyczne pieśni przy akompaniamencie gitary pani Małgosi, następnie pani Krysia przybliżyła nam historię naszego narodu z książki Stanisława Marciniaka „Historia Polski dla Piotrusia”, później pani Aldonka zaprezentowała i poleciła szereg książek o tematyce wojennej, napisanych specjalnie dla dzieci. Okazuje się, że o bardzo trudnych sprawach można pisać w ładny
i przystępny sposób.
O godzinie 18:00 przybyli nasi wspaniali goście. Prezydent rozmawiał z nami na temat patriotyzmu tego szeroko pojętego i tego lokalnego, dotyczącego naszego miasta. Z ogromną serdecznością i cierpliwością odpowiadał na lawinę naszych pytań. Najbardziej zaciekawiło nas to, że w najbliższej przyszłości będą jeździć po Rzeszowie elektryczne autobusy bez kierowcy.
Po krótkiej przerwie przeznaczonej na poczęstunek, który przygotowali niezawodni rodzice, zaśpiewaliśmy dla gościa dwie pieśni: „Szara piechota” i „O mój Rozmarynie”. Następnie, jak to zawsze na Poczytajkach , dalsze czytanie. Fragment z książki Zofii Staneckiej „Nasza Polska Niepodległość” przeczytał nam brawurowo sam pan Sienko.
Na zakończenie pani dyrektor wręczyła naszemu gościowi prezent i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. To było wspaniałe spotkanie. Nad całością niezawodnie czuwały nasze panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska - Stanisz.
LEŚNE POCZYTAJKI
26 października odbyły się kolejne Poczytajki. Tym razem tematem był las – ten bajkowy i ten rzeczywisty. Rozpoczęła pani Małgosia, która przedstawiła nam bardzo ciekawą książkę Emilii Dziubak „Rok w lesie”, książkę napisaną obrazem. Wspólnie prześledziliśmy losy niedźwiedzia od stycznia do grudnia.
Potem pani Aldonka zabrała nas w podróż po lesie, była wspaniała opowieść, przepiękne zdjęcia i niesamowite odgłosy lasu. Pani zaciekawiła nas książkami Adama Wajraka i ekwipunkiem podróżnika, który nam zaprezentowała. Były też super leśne zabawy… podczas jednej z nich szukaliśmy ukrytych grzybów! Okazało się że najwięcej ich znaleźli: Kacper i Wiktoria. To oni zostali królami lasu.
Po przerwie pani Krysia wprowadziła nas w bajkowy świat Stumilowego Lasu z książki „ Kubuś Puchatek”. Wielką niespodziankę sprawił nam Kuba z II cs, bo wcielił się w rolę Leśnego Ludka. Był pyszny leśny poczęstunek i wspólne zdjęcia. Wszyscy byli zadowoleni i pożegnaliśmy się okrzykiem „Darz bór!
POCZYTAJKI MAJĄ 5 LAT!
28 września odbyły się jubileuszowe Poczytajki. Pani Małgorzata Korczykowska, pani Krystyna Pokrywka i pani Aldona Akwarska- Stanisz czytają nam wartościową literaturę od 5 lat. Tym razem nasze panie rozpoczęły spotkanie czytając wspólnie piękną książkę, która napisał Peter Carnavas pt. „O dzieciach, które kochają książki”.
Gościem specjalnym spotkania był pani Joanna Krzyżanek, bardzo znana pisarka książek dla dzieci. Autorka zaprezentowała swoją książkę „Zdrowa Kuchnia Lamelii Szczęśliwej”. Rozmawialiśmy też o prawidłowym odżywianiu, o higienie oraz o sześciu zasadach zdrowego życia.
W drugiej części spotkania pani Joanna przeprowadziła pyszne i słodkie warsztaty kulinarne. Wykonaliśmy miseczki i kubeczki z wafelków, które wypełniliśmy owocami… mniam, mniam.
Na spotkanie przybyło 40 dzieci, kilkanaścioro rodziców, a także pani Urszula Sienko, pani Liliana Domszy i redaktorka Nowin pani Urszula Sobol. To był wspaniały jubileusz!
ROK SZKOLNY 2016/2017
Poczytajki na Festiwalu Książki Wyczytanej
2 czerwca 2017 r. 28 osób wyruszyło, wraz z panią Małgorzatą Korczykowską i panią Aldoną Akwarską –Stanisz, do Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarzem Jarosławem Mikołajewskim, którego książki poznaliśmy podczas detektywistycznego spotkania „Poczytajek”.
Spotkanie z pisarzem odbywało się w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki. Było wspaniale, pan Mikołajewski opowiadał o swojej twórczości, książkach, pracy pisarza. Bardzo ciekawie opowiadał o życiu, humorystycznie i zabawnie, ale i bardzo poważnie. Promował dwie nowe książki: jedną z serii detektywistycznej pt. „Dziewczyny z ryciny” oraz piękną opowieść o dziewczynce, która musiała uciekać z własnego kraju pt. „Wędrówka Nabu”.
Na zakończenie spotkania było wiele pytań, a wśród nich dotyczące tego co lubi robić. Pan Jarosław odpowiedział na nie pięknie: „- Lubię po prostu żyć”.
Czytelnicy mogli też kupić książki autora i zdobyć pamiątkowy wpis. Autor był bardzo miło zaskoczony naszymi przebraniami, a wcieliliśmy się w bohaterów serii detektywistycznej „Aniołki kota Cagliostro”.
Pani z Radia Rzeszów przeprowadziła z nami wywiad na temat czytania i książek. Po spotkaniu nasze panie zabrały nas na lody do „Myszki”.
To było ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. Zapraszamy od września wszystkie mole książkowe i amatorów spotkań z cudownymi, pełnymi pasji ludźmi.
LOGO POCZYTAJEK
10 maja rozstrzygnięto konkurs na logo „Poczytajek” ogłoszony przez panie: Małgorzatę Korczykowską, Krystynę Pokrywkę, Aldonę Akwarską – Stanisz.
Komisja w składzie: przewodnicząca – pani Bożena Kuśnierz, członkowie: pani Irena Hadło i pani Paulina Piątek - wyróżniła prace w dwóch kategoriach.
W kategorii: rysunek przyznano następujące miejsca:
- I miejsce – Bartłomiej Szynal kl. 2c
- II miejsce – Julia Szymala kl.1b
- II miejsce - Julita Sarna kl. 5a
- III miejsce – Maciej Prokopiak kl. 2c
W kategorii: grafika komputerowa zwyciężyli:
- I miejsce – Bartosz Pietrzyk kl. 2c
- II miejsce - Tomasz Rokoszyński kl. 2c i Kuba Rokoszyński kl. 3d
- III miejsce - Igor Sterer kl. 2c i Sara Sterer kl. 3a
Rozdanie nagród odbyło się 18 maja w obecności pisarki książek dla dzieci pani Joanny Krzyżanek. Były nagrody pocieszenia i podziękowania za wspaniałe prace.
POCZYTAJKI O AUTYZMIE
27 kwietnia odbyły się wspaniałe „Poczytajki”. Przybyliśmy, jak zwykle, do sali 117, a tam już czekała na nas niespodzianka. W sali były obecne dzieci z klas: I cs i II es wraz z rodzicami i swoimi wychowawczyniami.
Pani Małgosia wszystkich powitała i przeczytała nam rozdział z książki Joanny Krzyżanek „Księga spraw ważnych”, który dotyczył tolerancji. Potem pani Kasia Kawałek przeczytała książkę zatytułowaną „Mój brat ma autyzm”, po której wywiązała się ciekawa rozmowa. Rodzice Julci Nowak w bardzo obrazowy i przystępny sposób pokazali nam co to jest autyzm i jak próbować sobie z nim radzić.
W czasie przerwy czekała nas uczta przygotowana przez mamę Kuby Smyka: ciasto, owoce, słodycze. Nie był to jeszcze koniec atrakcji, bo po przerwie mama Miłosza Gosztyły przeczytała nam książkę „Kosmita”, która w bardzo zabawny oraz rzeczowy sposób opowiada o autyzmie.
Na koniec mama Kuby wzruszyła nas opowieścią o swoim niezwykłym synku. Były też ciekawe zabawy prowadzone przez niezastąpioną panią Krysię i pamiątkowe zdjęcia. Było nas bardzo dużo, bo 36. dzieci i 14. dorosłych.
Informujemy też, że konkurs na logo „Poczytajek” zostanie rozstrzygnięty 10 maja. Powodzenia!
TEATR I POCZYTAJKI
Na „Poczytajkach”, które odbyły się 30 marca gościliśmy wspaniałego aktora i lalkarza pana Henryka Hryniewickiego. Pan Henryk przyszedł do nas z niespodzianką… w ogromnym zielonym pudle spał sobie Zenek – lalka marionetka, przyjaciel pana Henryka.
Dzięki naszym zawołaniom ( a było aż 41 osób) i dźwiękom muzyki, którą włączył aktor, wyskoczył z pudła przepiękny, czarodziejski Zenek i zaczął dla nas tańczyć, biegać i wykonywać przeróżne sztuczki. Po długim występie schował się do pudełka a owacjom nie było końca.
Pan Henryk opowiedział też o ciekawej, ale czasem bardzo ciężkiej pracy aktora, o swoim teatrze NEMNO i o lalkach. W czasie spotkania odwiedziła nas pani dyrektor Dorota Rząsa - wielka miłośniczka teatru.
Pani Małgosia uczciła Dzień Teatru opowiadając nam o teatrze na podstawie książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Wspaniały teatr”.
Na zakończenie spotkania pani Krysia przeczytała piękną polską baśń „Złota kaczka”. Pełni wrażeń i marzeń, z pamiątkowymi zakładkami w dłoniach, udaliśmy się do domów.
Przyrodnicze Poczytajki
23 lutego odbyły się kolejne Poczytajki. Spotkanie rozpoczęła pani Małgosia od przeczytania nam pięknego listu od pana doktora Andrzeja Kruszewicza, który napisał nam o poznawaniu przyrody, miłości do niej i jej ochronie.
Potem pani Korczykowska przeczytała bardzo ciekawą książkę pt. „52 tygodnie”, która była wyjątkowa, bo przedstawiała na każdy tydzień roku innego ptaszka.
Pani Aldonka i pani Krysia przygotowały dla nas ekologiczny, smaczny stół.
Po poczęstunku przybyła, niecierpliwie oczekiwana, pani Katarzyna Ruszała ze stowarzyszenia EKOSKOP i zaczęła się przyrodnicza uczta. Pani Kasia bardzo ciekawie opowiadała nam o ptakach, które demonstrowała na planszach i na tablicy dydaktycznej. Tablica okazała się zresztą hitem, ponieważ odtwarzała głosy wskazanych ptaków. Poczuliśmy się jak na łonie natury.
Na zakończenie były pytania i wspólne zdjęcia. To było znów wspaniałe spotkanie!
Poczytajki podczas ferii
W drugim tygodniu ferii, 23.01.2017r., odbyły się zimowe „Poczytajki”. Główną bohaterką spotkania była „królowa” literatury dziecięcej - Astrid Lindgren oraz „księżna” -Tove Jansson.
Pani Małgosia czytała nam fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanki” , natomiast pani Krysia przeniosła nas w świat Muminków.
Był słodki poczęstunek i zagadki. Najwięcej radości sprawiły nam zajęcia oparte na zabawach Astrid Lindgren z jej dzieciństwa, które przygotowała dla nas pani Aldonka. Pierwsze miejsce zdobyła zabawa „ Nie dotykaj podłogi”.
Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, ponieważ wielu sympatyków „Poczytajek” wyjechało na ferie.
Autorskie Poczytajki z Anną Czerwińską - Rydel
6 grudnia, w Dzień Świętego Mikołaja, przybyła do nas, na zaproszenie pani Małgorzaty Korczykowskiej, bardzo znana i nagradzana pisarka Anna Czerwińska -Rydel.
Pani Anna jest autorką 40. książek dla dzieci i przyjechała specjalnie do nas aż z Gdańska. Pisze głównie biografie wielkich Polaków językiem zrozumiałym dla każdego dziecka.
Na Poczytajkach czytała nam pięknym, ciepłym głosem biografię Henryka Sienkiewicza pt. „Piórem i mieczem”. Opowiadała o pracy pisarza, odpowiadała na szereg pytań małych czytelników, którzy byli bardzo zainteresowani i ciekawi wszystkiego.
Najnowsza książka pani Ani pt. „Zdobyć koronę” przybliża postać Jerzego Kukuczki – polskiego taternika, alpinisty i himalaisty. Okazała się bestsellerem, co wcale nie dziwi. Pisarka zdradziła nam, że obecnie zaczyna pisać książkę o Wandzie Rutkiewicz.
Dziewczynki ze starszych klas przeprowadziły z autorką krótki wywiad do gazetki szkolnej. Można było także kupić książki autorki i zdobyć cenny autograf. Przybyło 33. dzieci, rodzice, panie uczące języka polskiego: Jolanta Baran i Magdalena Matwij.
W trakcie spotkania zawitała też do nas pani dyrektor Dorota Rząsa, która podziękowała autorce za przybycie i ofiarowała pamiątkowe albumy. Nad całością czuwały organizatorki „Poczytajek”: Małgosia, Krysia i Aldonka.
Poczytajki i patriotyzm lokalny.
24 listopada znów spotkaliśmy się na Poczytajkach. Pani Krysia przeczytała nam piękną książkę Zofii Staneckiej „Nasza Paczka i niepodległość”. Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne „Szara piechota” i „Płonie ognisko”.
O godzinie 18 00 przyszli do nas bardzo ciekawi goście zaproszeni przez panią dyrektor Dorotę Rząsę, a mianowicie siedem pań w strojach z innej epoki i jedna młoda kobieta w stroju orientalnym. Okazało się, że są to przedstawicielki Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich wraz z wolontariuszką z Indonezji.
Febris z Indonezji odpowiadała na wiele pytań i zaśpiewała specjalnie dla nas hymn swojego kraju. My w odpowiedzi zaśpiewaliśmy nasz hymn i zrobiło się bardzo patriotycznie. Okazało się też, że flaga Indonezji jest odwróceniem naszej flagi. Potem panie opowiadały nam o swoim stowarzyszeniu a Pani Krystyna Leśniak (szefowa) zachęciła nas do przeczytania napisanej przez siebie książki „Przyjaciele Podkarpacia”.
Pani dyrektor przyniosła dla nas słodki poczęstunek – czekolady z herbem Rzeszowa (pyszne). Jako podsumowanie spotkania, przeczytaliśmy wspólnie z panią Małgosią książkę Joanny Olech „Kto ty jesteś”. Były też pamiątkowe zdjęcia. Ale się działo!
Poczytajki o przyjaźni
27 października odbyło się kolejne spotkanie wszystkich kochających książki, czyli POCZYTAJKI. Tym razem rozmawialiśmy o przyjaźni. Pani Małgosia przedstawiła nam kilkanaście książeczek, które warto przeczytać i poruszają temat przyjaźni.
Gościem specjalnym była pani Mirosława Sabik, emerytowana polonistka
z naszej szkoły. Pięknie przeczytała nam książkę Danuty Parlak o niezwykłej przyjaźni pt. „Mrówka i żyrafa”. Pani Aldonka przygotowała pyszny poczęstunek. Były też pamiątkowe zdjęcia z panią Mirosławą.
Na zakończenie spotkania udaliśmy się na korytarz pierwszego piętra, gdzie wraz z Małym Wolontariatem układaliśmy ogromny, nakrętkowy obraz na Ogólnopolski Konkurs „Nakrętkowa Kura Adela”, którego organizatorem jest Wydawnictwo DEBIT.
Zapraszamy na kolejne spotkanie w listopadzie.
Wrześniowe Poczytajki z Joanną Krzyżanek.
19 września odbyły się pierwsze w tym roku Poczytajki. Były niezwykłe, ponieważ gościem specjalnym była pani Joanna Krzyżanek, wspaniała pisarka książek dla dzieci.
Autorka w barwny sposób opowiedziała nam dlaczego wybrała taki zawód, zapoznała nas z jedną ze swoich bohaterek- Lamelią Szczęśliwą, o której czarująco opowiadała nam przez godzinę.
W trakcie spotkania odbyły się również bardzo pomysłowe zabawy relaksacyjne.
Dziewczynki z redakcji naszej gazetki szkolnej przeprowadziły z panią Joanną profesjonalny wywiad. Po sesji zdjęciowej z autorką i ogromną głową Cecylki Knedelek (przywiezioną z Poznania) –bohaterką kultowych książek pani Krzyżanek, udaliśmy się do jadalni, gdzie odbyły się warsztaty plastyczne przygotowane przez pisarkę i nasze panie prowadzące Poczytajki.
Wykonaliśmy piękne jeżyki z masy solnej pomieszanej z kakao, dlatego nasze wytwory pachniały smakowicie czekoladą.
Ale się działo! Zarówno dzieci jaki i rodzice pracowali bardzo ambitnie.
Na zakończenie spotkania pani Joanna podpisywała książki, które przynieśli uczniowie i każdemu rozdała zakładki ze swoim autografem. Nie uwierzycie, ale było aż 52. uczniów i 12. Rodziców!
W tym niezwykłym spotkaniu uczestniczyła pani dyrektor Dorota Rząsa, pani Agnieszka Szymańska-Małecka -polonistka opiekująca się biblioteką oraz pani Urszula Sobol - redaktorka gazety Nowiny. Nad całością czuwały panie Małgorzata Korczykowska, która zaprosiła panią Joannę, pani Aldona Akwarska-Stanisz i pani Krystyna Pokrywka.
ROK SZKOLNY 2015/2016
Wizyta w Ratuszu – Poczytajki
20 czerwca odbyły się nietypowe Poczytajki. Wraz z panią Małgorzatą, Krystyną i Aldoną wyruszyliśmy spacerkiem do centrum naszego miasta. W rynku zasiedliśmy na ławeczkach nieopodal pomnika Tadeusza Kościuszki i pani Małgosia przeczytała nam fragment książki Jarosława Mikołajewskiego pt. „Zwycięski koń”.
Po chwili pojawił się niespodziewany gość - radny miasta Rzeszowa- pan Konrad Fijołek, który przeczytał nam następny rozdział z książki, a później zaprosił wszystkich do Ratusza.
Byliśmy bardzo cichutko podczas zwiedzania siedziby naszych władz, ale w sali obrad pan Konrad przeprowadził z nami debatę na temat zmian w naszej szkole. Wiele głosów było za większym placem zabaw i basenem na terenie szkoły. To była naprawdę świetna zabawa.
Ukoronowaniem naszej wycieczki były lody w „Myszce” i schładzanie się w sąsiedztwie fontanny. Do zobaczenia we wrześniu.
MAJOWE POCZYTAJKI
19 maja odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym Poczytajki. Panie: Małgosia, Krysia i Aldonka tym razem czytały nam utwory Joanny Krzyżanek, książki wspaniałe, owocowe i… pachnące.
Poznaliśmy „Bajkę pachnącą truskawkami”, „Bajkę pachnącą cytrynami”i książkę zachęcającą do WOLONTARIATU, czyli „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”, której każdy rozdział kończy się również owocowo.
Pani Joanna napisała, że gdy czynimy coś dobrego, to czujemy się tak, jakbyśmy jedli ciastka z poziomkami.
Później częstowaliśmy się przepysznymi owocami i piliśmy sok z kwiatu czarnego bzu. Na zakończenie panie zamieniły się w malarki i pomalowały nam na buziach truskawki i cytrynki ( oczywiście kredkami do malowania twarzy).
Było nas bardzo dużo, bo aż 31 i było to bardzo udane spotkanie. Na kolejne czytanie zapraszamy we wrześniu.
WIOSENNE POCZYTAJKI
20 kwietnia odbyły się wiosenne „Poczytajki” zatytułowane „ Te co skaczą i fruwają do nas zapraszają”. Tytuł jak najbardziej na miejscu, bo bohaterami były żaby , ropuchy , biedronki i przeróżne ptaszki.
Pani Małgorzata Korczykowska przeczytała nam bardzo zabawne i popularne książeczki o Żabku i Ropuchu autorstwa Arnolda Lobela w doskonałym tłumaczeniu Wojciecha Mana. Pani Krystyna Pokrywka nauczyła nas piosenki o żabkach i poczytała nam fragmenty kultowej książki Kenetha Grahama pt. „O czym szumią wierzby”. Był też poczęstunek i wesołe zabawy. Na zakończenie pani Aldona Akwarska-Stanisz czytała nam ciekawostki o ptakach z książki Andrzeja Kruszewicza „Opowieści o ptakach”.
Było nas dużo, bo aż 28 osób. Już dziś zapraszamy na spotkanie majowe.
W PEWNYM TEATRZE LALEK
31 marca odbyły się niezwykłe Poczytajki. Zaczęło się od teatru kukiełkowego. Pani Aldona Akwarska-Stanisz czytała książkę pt. „Księżniczka Koronka i książę Hafcik”, a pani Małgorzata Korczykowska i pani Krystyna Pokrywka wcieliły się w role księżniczki i księcia grając dla nas kukiełkami.
O godzinie 18:00 przyszedł do nas gość specjalny – aktor teatru Maska- pan Bogusław Michałek. Najpierw artysta po mistrzowsku przeczytał nam fragment książeczki Lidii Miś „ W pewnym teatrze lalek”, potem pokazał, robiąc cudaczne miny jak przygotować aparat mowy do czytania. Wreszcie przyszła kolej na najwspanialszą część spotkania. Pan Bogusław przyniósł w ogromnym worze około 20 masek, o których nam wcześniej opowiadał. Mogliśmy ich dotykać, oglądać i przymierzać.
Na koniec były pamiątkowe zdjęcia, zakładki i kompot z ciasteczkami. To było bardzo ciekawe spotkanie.
PRAWDZIWY DETEKTYW
16 lutego spotkaliśmy się na kolejnych Poczytajkach. Tym razem czytaliśmy książki o detektywach.
Pani Małgosia Korczykowska przeczytała nam książkę pt. „Oczy Bambola” o pięciu dziewczynkach, które wcieliły się w role detektywów i rozwiązały bardzo trudną zagadkę. Książka ta jest nowością wydawniczą i napisał ją Jarosław Mikołajewski.
Później czekały na nas arcytrudne łamigłówki przygotowane przez panią Aldonkę Akwarską - Stanisz. Osoby, którym udało się rozwiązać zadania dostały odznaki prawdziwego detektywa.
W dalszej części spotkania, pani Krysia Pokrywka przeczytała nam książkę o parze detektywów: Mai i Lassem pt. „Tajemnica szkoły”, autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis.
Na zakończenie spotkania odbyła się sesja fotograficzna z gadżetami detektywistycznymi. Pomimo ferii przybyło nas ponad 20 osób i spotkanie trwało od godziny 10:00 do 12:15.
Do zobaczenia już w marcu!
16 lutego spotkaliśmy się na kolejnych Poczytajkach. Tym razem czytaliśmy książki o detektywach.
Pani Małgosia Korczykowska przeczytała nam książkę pt. „Oczy Bambola” o pięciu dziewczynkach, które wcieliły się w role detektywów i rozwiązały bardzo trudną zagadkę. Książka ta jest nowością wydawniczą i napisał ją Jarosław Mikołajewski.
Później czekały na nas arcytrudne łamigłówki przygotowane przez panią Aldonkę Akwarską - Stanisz. Osoby, którym udało się rozwiązać zadania dostały odznaki prawdziwego detektywa.
W dalszej części spotkania, pani Krysia Pokrywka przeczytała nam książkę o parze detektywów: Mai i Lassem pt. „Tajemnica szkoły”, autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis.
Na zakończenie spotkania odbyła się sesja fotograficzna z gadżetami detektywistycznymi. Pomimo ferii przybyło nas ponad 20 osób i spotkanie trwało od godziny 10:00 do 12:15.
Do zobaczenia już w marcu!
BABCIOWE POCZYTAJKI
21 stycznia odbyły się w naszej szkole kolejne Poczytajki. Było inaczej niż zazwyczaj, bo na początku spotkania odwiedziła nas niezwykła babcia, a dokładnie pani Maria Kuliberda, babcia jednej z uczennic naszej szkoły.
Pani Maria przeczytała nam fragmenty książki „Opowieści biblijne dziadzia Józefa”, rzeszowskiej pisarki Lidii Miś i zaśpiewała piosenkę z dzieciństwa.
Potem pani Małgorzata Korczykowska wcieliła się w rolę babci i nauczyła nas wiersza „ Wszystko dla babci ”.
Pani Aldonka zaserwowała kruche ciasteczka i pyszną herbatkę z sokiem malinowym.
W drugiej części spotkania pani Krysia Pokrywka przeczytała nam książkę pt. „ Moja babcia kocha Chopina ”. W przerwach, słuchaliśmy z zamkniętymi oczami muzyki Fryderyka Chopina.
Na zakończenie spotkania panie poleciły nam do przeczytania ciekawe książki o babciach i dziadkach.
I znów było nas 30 osób wraz z zasłuchaną i roześmianą czteroletnią Leną. Już zapraszamy na następne spotkanie w lutym, podczas ferii.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec