PROJEKT : Solidarna Szkoła rok szkolny 2017/2018.
Organizator projektu: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Realizacja: uczniowie klas 7 pracujący pod opieką pani Doroty Rząsy i pani Magdaleny Lubas w ramach ścieżki historycznej.
semestr 1
-Poznanie historii i dziedzictwa polskiego ruchu społecznego, Solidarności.
-Zorganizowanie w każdej klasie 7 zajęć dotyczących „Paczek Solidarności” /po 2 warsztaty/.
-Opis i umieszczenie w Muzeum on-line Solidarnej Szkoły przedmiotu-eksponatu związanego ze stanem wojennym /praca w grupach, eksponat - karta pracy – syfon/.
-Zorganizowanie spotkań sieciujących dla uczniów i nauczycieli.
-Lekcje z ekspertami w postaci webinariów.
Idea programu
Działania podejmowane w programie powinny dostarczać uczniom wiedzy na temat przemian demokratycznych w Polsce i Europie drugiej połowy XX wieku, kształtować u nich poczucie współodpowiedzialności za umacnianie tego dziedzictwa oraz motywować ich do zaangażowania się na rzecz solidarności.
W ramach programu uczniowie i uczennice mają poznać swoją społeczność lokalną: przeprowadzić wywiady z przedstawicielami lokalnych instytucji dokumentujących współczesną historię oraz lokalnymi bohaterami uczestniczącymi w budowaniu demokracji, wspólnie z nauczycielami organizować lekcje obywatelskie, opracować solidarnościowe trasy edukacyjne, wirtualne archiwa, gry miejskie o tematyce solidarnościowej, fotoreportaże itp.
Uczestnicy programu powinni odwoływać się do lokalnych problemów, rozmawiać
o tym, jak być solidarnym z mieszkańcami regionów o szczególnie trudnej sytuacji politycznej i społecznej.
W programie uczestnicy mają zachęcać społeczności szkolne, aby wybrały własny cel
i realizowały, krok po kroku, uczniowskie działania. Dzięki temu młodzi ludzie będą uczyć się solidarności współpracując przy tym z nauczycielami, rodzicami, dyrektorami, pracownikami szkoły i społecznością lokalną.
semestr 2
-Udział w Festiwalu Internetowym 27.03.2018 r.
Uczestnicy: zespół uczniowski „Silna szesnastka”.
Podczas festiwalu uczniowie współpracowali z: panią Małgorzatą Korczykowską z Małego Wolontariatu, panią Agnieszką Małecką –Szymańską i panem Tomaszem Urbanem.
Projekt naszej szkoły otrzymał tytuł: Człowiek jest zawsze solidarny z kimś i dla kogoś (J. Tischner). Jacek Kuroń – KOR-owiec i minister pracy.
Podczas realizacji zadań klasy 7 nawiązały współpracę z Regionalnym Stowarzyszeniem Pamięci Historycznej Ślad na temat: Dlaczego brak solidarności międzyludzkiej?
W ramach solidarności między różnymi przedmiotami zmagano się z rozmaitymi zadaniami. Były wśród nich: ćwiczenia- „Kalambury „Solidarności”- powtórka zainspirowana pomysłem pani Anny Dobrowolskiej na godzinach wychowawczych w różnych klasach 4-6, wywiady on-line na informatyce oraz zajęcia dodatkowe w szkolnej czytelni. O ich realizację zadbali: pani Dorota Rząsa, pani Magdalena Lubas, pan Tomasz Urban i pani Agnieszka Małecka -Szymańska.
Zorganizowano również warsztaty dla zainteresowanych uczniów klas 5 i 6 „Pułapki pomagania… jak ich uniknąć” oraz zajęcia obowiązkowe dla klas 7. O prawidłowy przebieg ich realizacji zadbała pani Magdalena Lubas.
Ważnym punktem projektu było też uwrażliwienie uczniów na sytuację życiową innych pod hasłem „Po co i jak pomagać? Zrób to z głową!”. Niesiono zatem pomoc w nauce kolegom z Ukrainy, organizując dodatkowe zajęcia z języka polskiego i historii, planując wsparcie dla osób potrzebujących przez działanie Małego Wolontariatu w Domu Samotnej Matki w Racławówce (organizując zbiórkę funduszy na zakup sadzonek do ogródka zlokalizowanego przy ww. ośrodku, które później uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami posadzili w ramach akcji „Wesołe rabatki”). Nad prawidłowym przebiegiem tych zadań czuwały: pani Magdalena Lubas i pani Małgorzata Korczykowska.
Zajęto się także lokalnymi problemami, która zawsze są niezwykle istotne. Prowadzono dyskusje jak być solidarnym z mieszkańcami osiedla, regionu o szczególnie trudnej sytuacji politycznej i społecznej. Uczniowie i ich rodzice oraz dziadkowie, pracownicy szkoły i członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Szesnastki wspólnie głosowali na zadania dotyczące naszej społeczności lokalnej w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wspieraniem tych działań zajęły się: pani Dorota Rząsa i pani Magdalena Lubas.
Po realizacji całorocznej projektu, Centrum Edukacji Obywatelskiej, wspólnie
z Europejskim Centrum Solidarności, przyznało naszej szkole certyfikat Solidarnej Szkoły.
Przez uczestników zostały spełnione wszystkie wymagane kryteria. 4 i 5 czerwca 2018 roku uczniowie: Kornelia Filip, Julia Goryl, Alicja Rosiak, Dominika Rechtoń i Radosław Jabłoński, wraz z koordynatorem projektu: panią Magdaleną Lubas, wyjechali do Gdańska na Ogólnopolską Konferencję Solidarnej Szkoły, aby tam odebrać przyznany im certyfikat.
Konferencja była wyjątkowa, młodzi ludzie z całej Polski mogli wspólnie wymieniać się doświadczeniami i wrażeniami, zaprzyjaźnić się. Projekt o Jacku Kuroniu przygotowany przez naszą szkołę, wzbudził wiele emocji i bardzo się podobał. Wszyscy eksperci podkreślali odwagę mówienia o rzeczach trudnych i o wspólnym solidarnym działaniu nauczyciela
z uczniami. Dwa dni pobytu w Gdańsku to czas spędzony na edukacyjnej zabawie i odkrywaniu trudnej historii tego miasta. Europejskie Centrum Solidarności, które gościło uczestników konferencji, również pomagało „dotknąć” tych przełomowych dla Polski wydarzeń. Sama data konferencji, 4 czerwca, nawiązywała do pierwszych i częściowo wolnych wyborów po II wojnie światowej w 1989 roku.
Otrzymany certyfikat Solidarnej Szkoły oraz upominki w postaci książek- trafiły do szkoły. Budka lęgowa dla ptaków, którą również otrzymali nasi uczniowie podczas spotkania w Gdańsku, została powieszona przy naszej szkole, by wspierać skrzydlatych przyjaciół
w naszym otoczeniu. Może stanie się też symboliczną wylęgarnią kolejnych tak trafionych pomysłów...
Nie wolno zapominać, że to przecież aktywność naszych uczniów i nauczycieli, ich działania i chęci przyczyniły się do wypełniania kryteriów i przyznania certyfikatu,
z którego mogą być dumni.
Lista zaproszonych na konferencję szkół :
SZKOŁA |
NAZWA PROJEKTU |
Szkoła Podstawowa im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach |
Historia Piosenką Opowiedziana |
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej (Gimnazjum Specjalne nr 2 i IV Liceum Ogólnokształcące Specjalne) |
Jeden dzień w PRL. Jestem solidarny - pomagam! |
Publiczna Szkoła Podstawowa w Zagoździu |
Solidarni w potrzebie |
Szkoła Podstawowa nr 25 w Zabrzu |
"Dać cząstkę siebie innym"- nasze paczki solidarności |
Szkoła Podstawowa w Radomnie |
Nasze Tradycje - Wspomnienia Łączą i Uczą |
Szkoła Podstawowa nr 16 im. Władysława Broniewskiego w Rzeszowie |
Człowiek jest zawsze solidarny |
LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie |
Między pokoleniami - podaj dalej "Solidarność" |
Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu |
"Podaj dalej" |
Technikum nr 19 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi |
Odważni i Solidarni |
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Gdańsku - IX Liceum Ogólnokształcące |
Paczka pomocy
|