Pedagog szkolny pomaga uczniom, rodzicom i nauczycielom

Telefon interwencyjno konsultacyjny

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Rzeszowie od II semestru uruchamia telefoniczny dyżur interwencyjno-konsultacyjny dla uczniów i rodziców.

Dyżur telefoniczny będzie pełnić Pani mgr Ewa Zawodnik, psychoteraputa.

Pani Ewa Zawodnik jest doświadczoną psychoterapeutką, pracuje od kilkunastu lat z pacjentami dorosłymi oraz z dziećmi i młodzieżą. Posiada certyfikat uprawniający do pracy z osobami w kryzysie suicydalnym. Prowadzi psychoterapię indywidualną, interwencję kryzysową oraz grupy wsparcia.

Nr telefonu: 17/ 748 38 19

Dyżury w dniach:

Luty 2021

Marzec 2021

Kwiecień 2021

czwartki 14:00-16:00

Wsparcie dziecka w okresie epidemii

Jak uchronić dziecko przed lękiem?

• Stosuj się do ogólnych zaleceń – wyjaśnijmy dziecku dlaczego dbanie o higienę

oraz ograniczanie kontaktów z innymi jest takie ważne i przede wszystkim wprowadź te nawyki w życie. Dziecko widzi, że są sposoby, żeby uchronić się przed zachorowaniem

i dzięki temu odzyskuje poczucie kontroli i uspokaja się.

• Ogranicz informację – nie zostawiaj telewizora na kanale informacyjnym, uważaj na to co ogląda i słucha dziecko oraz ogranicz rozmowy na temat koronawirusa w jego obecności.

• Rozmawiaj z dzieckiem – odpowiadaj na pytania i wątpliwości to buduje zaufanie. Czasem pytania te mogą być trudne i sami możemy nie znać odpowiedzi, dlatego lepiej powiedzieć „nie wiem” niż snuć fantazje. Pamiętaj jednak by dostosowywać odpowiedzi do wieku dziecka.

• Obserwuj zachowanie – jedno dziecko będzie wprost pytało o to co się dzieję, u innego lęk będzie przejawiał się w inny sposób np. wrócą nocne koszmary. Nie zmuszaj do zwierzeń, ale obserwuj np. czy w zabawie nie pojawia się temat zachorowania. Wykorzystaj to co pomaga dziecku zredukować stres np. przytulanie, łaskotki czy trochę ruchu.

• Zachowuj spokój - dzieci obserwują nasze zachowania i reakcję. Kiedy będziemy ulegać panice, nasze rozmowy z innymi dorosłymi będą dotyczyły głównie koronawirusa

oraz będziemy przeżywać ciągły niepokój, nasze dziecko też zacznie odczuwać lęk.

• Bądź z dzieckiem – wykorzystaj czas, który dostałeś i jak najwięcej czynności róbcie razem: bawcie się, pograjcie w planszówkę, poczytajcie bajki, przygotujcie posiłek. Wspólne spędzanie czasu zmniejsza poczucie bezradności u dziecka.

Źródło powyższej informacji Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Pracownik SP ZOZ Centrum Leczenia Uzależnień pani mgr Patrycja Owczarska w ramach pracy zdalnej udziela teleporad pod numerem telefonu 889-691-136. Telefon działa od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00. Telefon przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, które mają potrzebę zgłoszenia doświadczania przez nich przemocy domowej.

Świetlica Integracji

SP ZOZ Centrum Leczenia Uzależnień w Rzeszowie przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych UNICE w okresie lipiec-wrzesień 2023 świadczyć będzie

indywidualne konsultacje psychologiczne oraz pedagogiczne w ramach psychospołecznego wsparcia MHPSS.

Kliknij po więcej informacji !

Do zadań pedagoga w szkole należy w szczególności:

1.Diagnozowanie środowiska uczniowskiego i rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów,

2.Organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli,

3.Podejmowanie i wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych,

4.Wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli,

5.Działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji.

GODZINY PRACY

Pedagoga szkolnego w roku szkolnym 2023/2024

GODZINY PRACY

Psychologa szkolnego w roku szkolnym 2023/2024