Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu

W roku szkolnym 2019/2020 nasza Szkoła przystąpiła do projektu skierowanego do uczniów klas I-III . Celem organizatora, czyli Fundacji Szkoła na Widelcu, jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie młodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rzecznika Praw Dziecka. Koordynatorem projektu jest pani Aldona Akwarska- Stanisz.

 

Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu 2020/2021

 

maj

 

 

Na kolejnych zajęciach, w ramach Programu „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”, w klasie 2a dzieci rozmawiały „O smaku, ziołach… i uważnym jedzeniu”. Poznały też rolę poszczególnych zmysłów (głównie smaku i powonienia)  oraz różne rodzaje ziół i ich wartości smakowe, a także zdrowotne. W klasie zapachniało ziołami. Dużym powodzeniem cieszyły się zgadywanki  - „Jakie to zioła?”.

Zobacz Galerię

 

kwiecień

Na kolejnym spotkaniu w ramach Programu „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”  w klasie 2a uczniowie  zajęli się „Śniadaniem na szóstkę”. Dzieci  poznały znaczenie śniadania w dobowej diecie, składniki odżywcze zdrowego śniadania, znaczenie kasz w odżywianiu, rodzaje kasz i potraw  przygotowywanych z ich wykorzystaniem oraz wartościowe produkty spożywcze nadające się  na drugie śniadanie do szkoły.

Zobacz Galerię

W kwietniu uczniowie klasy 3b przekonali się, dlaczego warto samodzielnie przygotowywać posiłki. Gotując samemu, wiemy przecież dokładnie jakich produktów użyliśmy i co się w nich znajduje. Rozwijamy kreatywność oraz zdolności manualne. Gotowanie może być też świetnym sposobem na zabawę i wspólne spędzenie czasu z rodziną.

Zobacz Galerię

 

marzec

Szczypior, serek i papryka, po talerzu baran bryka! Smaczne, zdrowe i kolorowe śniadanie w wykonaniu klasy 1C. Uczniowie na zajęciach online w ramach programu "Dobrze jemy ze szkołą na widelcu" omawiali produkty, z których można przygotować wiosenne śniadanie pełne witamin a następnie samodzielnie wykonali własne pysze i zdrowe potrawy.

Zobacz Galerię

W ramach programu “Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”, uczniowie klasy 3a brali udział w zajęciach online na temat cudownych właściwości jajek. Okazało się, że są bardzo zdrowe, bogate w białko, minerały i witaminy. Można jeść nawet 10 jajek tygodniowo, a najbardziej wartościowe są gotowane  przez 4 minuty. W sklepach należy wybierać jajka oznaczone cyfrą 0 - z chowu ekologicznego lub cyfrą 1 - z wolnego wybiegu.

     Uczniowie dowiedzieli się też czym różni się jajko przepiórcze od strusiego. W domach uczniowie przygotowali potrawy z jajek, które najbardziej lubią i wykonali zdjęcia swoich pysznych dań.

Zobacz Galerię

Wraz z nadejściem wiosny uczniowie klasy IA brali udział w zajęciach on-line dotyczących prawidłowej diety. Dowiedzieli się, że zdrowym posiłkiem może być kanapka z wartościowymi produktami, a jej sposób przygotowania ma wpływ na nasz apetyt. Uczniowie samodzielnie przygotowali apetyczne, zdrowe i śmieszne kanapki.

Zobacz Galerię

Uczniowie klasy 1C wzięli udział w zajęciach w ramach programu "Ze szkołą na widelcu!" Najmłodsi dowiedzieli się skąd się bierze miód, jakie są jego właściwości zdrowotne, jak należy chronić pszczoły oraz sami wcielili się w rolę małych pszczelarzy! Sprawdzano konsystencję miodu, jego rodzaje, zaś słodkie kanapki przyniesione z domu smakowały w tym dniu najlepiej!

Zobacz Galerię

W marcu uczniowie klasy 3b, na kolejnej lekcji programu „Szkoła na widelcu”, zastanawiali się z czego składa się jedzenie. Poznali terminy: mikroelementy i makroelementy.  Usystematyzowali wiadomości na temat wartości odżywczych warzyw i owoców. Przede wszystkim jednak zapoznali się jednak ze źródłami tłuszczu w diecie. Dowiedzieli się, że niektóre z nich są dobre, a niektóre złe i dlaczego powinniśmy te zdrowe dodawać do potraw.

Zobacz Galerię

W marcu klasa 2c zastanawiała się skąd się bierze jedzenie? W czasie zajęć uczniowie poznali co wytwarza się z nasion zbóż, skąd pochodzą jajka, mleko i jego przetwory oraz jaką częścią rośliny są, zjadane przez nich, owoce i warzywa.

Okazało się, że wiele produktów było dla dzieci wielka zagadką. Na koniec wszyscy uczniowie posiali nasiona pszenicy, by wkrótce stały się piękną dekoracją świątecznego stołu.

Zobacz Galerię

W klasie 3 a odbyły się bardzo ciekawe zajęcia na temat zdrowych tłuszczów i diety śródziemnomorskiej. Specjalnym gościem był Grek, Panos Taratsas - wytwórca i sprzedawca oliwy z oliwek. W barwny i niezwykle ciekawy sposób opowiedział uczniom o procesie powstawania (tłoczenia) oliwy z oliwek, o drzewach oliwnych, rodzajach oliwy i jej cudownych właściwościach.

Następnie odbyła się degustacja zielonych i fioletowych oliwek, oliwy, a także rodzimego oleju rzepakowego i lnianego z tłoczarni z Roztocza.

Uczniowie dowiedzieli się jak dużo witamin i kwasów omega 3 i omega 6 mają te produkty i jak korzystne dla zdrowia jest ich spożywanie.

Zobacz Galerię

 

luty

Pewnego lutowego dnia, w klasie 2c uczniowie zorganizowali „Klasowy festiwal naleśnika”. Wcześniej w domu przygotowali z rodzicami placki, które w szkole posmarowali ulubionymi dodatkami: serem lub dżemem oraz przybrali świeżymi owocami. Każdy naleśnik był inny i wyjątkowo pyszny i każdy zasłużył na medal.

W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się również, jak zrobić ciasto na naleśniki i z czego robią je mieszkańcy innych krajów np. Rosji czy Francji. A dzięki eksperymentowi z sodą, drożdżami i proszkiem do pieczenia wszyscy zobaczyli, jak to się dzieje, że ciasta w kuchni rosną. Jednym zdaniem:  gotowanie jest niezwykłe!

 

Zobacz Galerię

Kolejne zajęcia w ramach Programu Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu w klasie 2a były poświęcone realizacji tematu „Dlaczego warto umieć gotować, czyli przygoda w kuchni”. Uczniowie kolejny raz spotkali się z Marchwianem  i razem z nim rozwijali umiejętności kulinarne,  poznawali różne techniki przyrządzania potraw oraz zasady bezpieczeństwa w kuchni.

Chętne dzieci , przygotowały pod nadzorem rodziców smaczne przekąski: domową granolę z owocami,  placuszki z truskawkami i gorzką czekoladą oraz nocną owsiankę.

Zobacz Galerię

 

styczeń

W styczniu klasa 3c omawiała znacznie i rolę wody w życiu człowieka, obejrzała film dydaktyczny na ten temat. Na koniec wszyscy uczniowie wybrali się na świeże powietrze, aby zażyć ruchu, bo „Ruch to zdrowie”.

Zobacz Galerię

W styczniu w klasie 3b przeprowadzono zajęcia mające na celu przekonanie uczniów o potrzebie picia wody i jej wpływie na pracę mózgu. Z prezentacji multimedialnej dowiedzieli się jaki jest procentowy udział wody w ciele człowieka oraz co się dzieje, kiedy jej nam brakuje w organizmie. Zdjęcie etykiety popularnego napoju przekonało wszystkich jak dużo cukru zawiera. Uczniowie wykonali doświadczenie, które pokazało różnicę między wodą a słodzonymi napojami. Nauczyli się również przygotowywać zdrową „wodę smakową” w oparciu o świeżo wyciskane soki z owoców.

Wnioski były następujące: Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że pijąc napoje dostarczamy nie tylko wody, ale również bardzo dużo cukru, co jest szkodliwe!

Zobacz Galerię

 

grudzień

W grudniu klasy drugie zrealizowały temat „Świąteczny stół, czyli to i owo o zachowaniu się przy stole”. Ponadto wszyscy uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach na temat przygotowań tradycyjnych świątecznych potraw. Większość z nich samodzielnie upiekła pyszne i kolorowe pierniczki.

Zobacz Galerię

 

listopad

W listopadzie uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach na temat higienicznego spożywania owoców i warzyw. Samodzielnie, z zachowaniem poznanych zasad, wykonali pomysłowe, owocowe przekąski.

Zobacz Galerię

 

W listopadzie uczniowie klasy 3b stworzyli własną książkę kucharską z przepisami na zdrowe i smaczne potrawy. Sięgnęli do starych rodzinnych receptur, które w łatwy sposób może przygotować nawet dziecko. Szczególne miejsce zajęły tu wpisy dotyczące przygotowania ulubionej surówki lub sałatki. Był to też pretekst, aby porozmawiać o wartościach odżywczych warzyw i owoców.

Zobacz Galerię

październik

W klasie 3a uczniowie poznali piramidę zdrowia i zasady komponowania zdrowych posiłków. W oparciu o poznane zasady samodzielnie wykonali zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki.

Zobacz Galerię

Uczniowie klasy 3c realizując temat „Jedź zdrowo i kolorowo” przygotowali pyszne i pomysłowe sałatki z owoców i warzyw.

Zobacz Galerię

Podczas kulinarnych zajęć uczniowie klasy 3b zastanawiali się, dlaczego warto korzystać z sezonowych owoców i warzyw podczas przygotowania posiłków. Poznali też zalety korzystania z mrożonek i przetworów poza sezonem. Uczniowie przygotowali zdrowe, owocowo-warzywne przekąski do szkoły oraz w domu samodzielnie wykonali przepyszne sałatki i surówki.

Zobacz Galerię

Październikowe spotkanie uczniów klasy 2a dotyczyło zagadnienia „Skąd się bierze jedzenie?”. Dzieci poznały budowę rośliny pomidora oraz pochodzenie wybranych produktów spożywczych. Wykonały doświadczenie, które pokazało jak powstaje mąka. Poznały jadalne części warzyw.

Zobacz Galerię

wrzesień

Podczas kulinarnych zajęć uczniowie klasy 2a zastanawiali się "Dlaczego jedzenie jest ważne?". Dzieci poznały zasady dobrego komponowania posiłków jako niezbędnych czynników do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia. Poznały i samodzielnie wykonały piramidy żywienia.

Zobacz Galerię

Wrześniowe spotkanie uczniów klasy 3c dotyczyło tematu: „Drugie śniadanie na szóstkę, czyli co jeść, by mieć dobre wyniki w nauce”. Każde dziecko przyniosło zdrowe produkty, z którego samodzielnie skomponowało drugie śniadanie. Podczas wspólnie spożywanego posiłku uczniowie dzielili się informacjami na temat owoców i warzyw. Było bardzo smacznie i zdrowo!

Zobacz Galerię

W klasie 2c i 3b odbyły się zajęcia pt. „Śniadanie daje moc, czyli operacja na kanapce”. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego drugie śniadanie jest ważne, co warto na nie przygotować i jak powinna być skomponowana zdrowa kanapka do szkoły. Wiele emocji wzbudziła rywalizacja pomiędzy dziewczynkami a chłopcami, kto przygotował zdrowsze śniadanie!

Zobacz Galerię

We wrześniu uczniowie klasy 1a, 1b, 1c oraz klasy 3a uczestniczyli we wspólnych zajęciach pt. „Jesienią warzywa są kolorowe, pyszne i zdrowe”. Nasi milusińscy, na poszczególnych lekcjach, uczyli się rozpoznawania warzyw po kolorze i kształcie, poznawali wartości zdrowotne płynące z jedzenia warzyw oraz ich zastosowanie w kuchni. Zajęcia w klasach zostały zwieńczone wspólną wystawą prac plastycznych oraz występem starszych kolegów, którzy pięknie wyrecytowali wiersz Jana Brzechwy pt. „Na straganie”

Zdjęcia: „Jesienią warzywa są kolorowe, pyszne i zdrowe”.

Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu 2019/2020

            Dlaczego jedzenie jest ważne? Na to pytanie starali się znaleźć odpowiedź uczniowie klasy 1 c podczas warsztatów kulinarnych z panią Aldoną Akwarską-Stanisz. 

            Na początek wspólnie porozmawialiśmy o tym, dlaczego musimy jeść? Następnie uczniowie poznali piramidę żywienia i zdrowego stylu życia, żeby przekonać się, że ważne jest co jemy i w jaki sposób spędzamy czas. By utrwalić swoją wiedzę, uczniowie w zespołach stworzyli własne piramidy z przyniesionych przez siebie produktów. Kolejnym zadaniem zespołów było samodzielne wykonanie kompozycji z ulubionych owoców i warzyw. Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją zdrowych przekąsek oraz pysznego koktajlu z mrożonych truskawek.

Zobacz Galerię

„O smaku, ziołach i ...uważnym jedzeniu” – taki temat nosiły w marcowy poniedziałek zajęcia w klasie 2c. Prowadząca zajęcia, pani Bożena Kuśnierz, realizowała ogólnopolski program „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”.

Na początku uczniowie przypomnieli sobie jaką rolę pełnią poszczególne zmysły, ze szczególnym uwzględnieniem smaku i zapachu. Dzieci poznały różne rodzaje ziół, sposoby ich przechowywania i stosowania w wielu dziedzinach życia. Uczniowie sami przygotowywali i degustowali kanapki z masłem oraz ulubionymi ziołami. Poznali również nowe smaki. Pili różne herbatki ziołowe i ustalali ich dobroczynne (lecznicze) zalety.

Podczas zajęć dzieci doskonale się bawiły i uczyły jednocześnie.

„O smaku, ziołach i ...uważnym jedzeniu” – taki temat nosiły w marcowy poniedziałek zajęcia w klasie 2c. Prowadząca zajęcia, pani Bożena Kuśnierz, realizowała ogólnopolski program „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”.

Na początku uczniowie przypomnieli sobie jaką rolę pełnią poszczególne zmysły, ze szczególnym uwzględnieniem smaku i zapachu. Dzieci poznały różne rodzaje ziół, sposoby ich przechowywania i stosowania w wielu dziedzinach życia. Uczniowie sami przygotowywali i degustowali kanapki z masłem oraz ulubionymi ziołami. Poznali również nowe smaki. Pili różne herbatki ziołowe i ustalali ich dobroczynne (lecznicze) zalety.

Podczas zajęć dzieci doskonale się bawiły i uczyły jednocześnie.

Zobacz Galerię

8 stycznia, uczniowie klasy 3 C brali udział w lekcji pt. „Witaminy w zimie- soki”. Wspólnie z nauczycielem panią Beata Skibą dzieci zrobiły pyszne soki ze świeżych marchewek i jabłek. Przy okazji dzieci dowiedziały się, jak ważne jest spożywanie naturalnych witamin, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. A do obsługiwania sokowirówki nikogo nie trzeba było zachęcać! Podczas degustacji wszyscy przyznali, że soki zrobione własnoręcznie są nie tylko zdrowe, ale i  przepyszne!

W styczniu odbyły się w kl. 3b zajęcia „O smaku, ziołach i ...uważnym  jedzeniu”, zorganizowane w ramach projektu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.

Uczniowie  rozpoznawali zioła wszystkimi zmysłami: wzrokiem, węchem, dotykiem i smakiem. Dowiedzieli się też, dlaczego warto wzbogacać ziołami posiłki i korzystać z nich w czasie choroby.

Na zakończenie wszyscy wspólnie wykonali makietę „Jakie znasz zioła?”.

Zobacz Galerię

W ramach ogólnopolskiego programu "Dobrze jemy ze szkołą na widelcu" odbyły się bardzo pachnące zajęcia, które przeprowadziła pani Małgorzata Korczykowska z uczniami klasy 2a.

Po części teoretycznej (smaki, rodzaje ziół i przypraw, ich właściwości lecznicze, kosmetyczne i smakowe) przyszedł czas na praktykę. Uczniowie wykonali przepyszne kanapki z ulubionymi ziołami i degustowali różne herbatki ziołowe. Hitem okazała się herbata lipowa.

W degustacji uczestniczyła pani dyrektor Dorota Rząsa i klasa 1b z wychowawczynią.

Zobacz Galerię

Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie uczestniczy w ogólnopolskim programie "Dobrze jemy ze szkołą na widelcu". W ramach tej inicjatywy zorganizowano zajęcia tematyczne o zdrowym odżywianiu, piramidzie żywienia, a także pomysłach na zdrowe i pyszne przekąski. Uczniowie klas 3a i 3cs, w ramach zajęć integracyjnych przeprowadzonych pod kierunkiem pani mgr Urszuli Sienko i mgr Elżbiety Magierskiej, mogli zdobyć cenną wiedzę o zdrowym stylu życia. Mali Master Chefowie z radością przygotowywali także pyszne przekąski: gruszkowe jeżyki oraz fit szaszłyki.

Zobacz Galerię

Klasa 2c po raz kolejny miała zajęcia według Programu „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”. Tym razem zastanawiała się, dlaczego warto samodzielnie przygotowywać posiłki.

Z filmu edukacyjnego z Grzegorzem, Marchwianem i Ulą, dowiedzieli się, że większość produktów trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Poznali różne techniki przyrządzania potraw oraz zasady bezpieczeństwa w kuchni. Identyfikowali, po smaku, różnorodne zdrowe produkty spożywcze, co było dla niektórych sporym wyzwaniem. Komponowali składniki „klasowego” musli zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Dowiedzieli się też jak poprawnie układać sztućce.

Na koniec wspólnie spożywali zdrową przekąskę - musli z mlekiem lub jogurtem, otrzymanym w tym dniu w ramach innego projektu szkoły.

Dzięki takim zajęciom klasa 2c zdobyła kolejną umiejętność i możliwość przyklejenia następnych oznak na „Plakacie osiągnięć”.

 Zobacz Galerię

W październiku we wszystkich klasach drugich odbyły się lekcje, których celem było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Uczniowie zapoznali się z piramidą zdrowia i zasadami komponowania posiłków. Dowiedzieli się również , że warto  dbać o ich różnorodność, spożywać dużo warzyw, owoców, pić wodę oraz unikać spożywania soli, słodyczy i słodzonych napojów.  Należy również jak najwięcej się ruszać, aby rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

Zobacz Galerię