Zmartwychwstanka – botaniczna ciekawostka

12.04.2017r. w klasie 2d odbyła się ciekawa lekcja przedświąteczna. Na zaproszenie wychowawczyni, pani Anety Romb, odwiedziła uczniów pani Agnieszka Małecka - Szymańska przynosząc ze sobą niespodziankę.

Pani Agnieszka na powitanie przeczytała opowiadanie o Wielkiej Nocy, by przybliżyć też nieco pojęcie zmartwychwstania. Później pokazała botaniczną ciekawostkę: różę jerychońską, zwaną inaczej zmartwychwstanką i opowiedziała o niej. Jest to najbardziej zdumiewająca roślina na Ziemi o niespotykanej wręcz trwałości, a pochodząca z obszarów Jordanii.

Pani z biblioteki wykonała następnie doświadczenie, zalewając zeschniętą brązową zmartwychwstankę bardzo gorącą wodą z czajnika. Uczniowie obserwowali z otwartymi ze zdziwienia ustami, jak roślina pod wpływem wrzątku ożywa: zielenieje i rozprostowuje gałązki.

Zachwytom nie było końca! Dopiero po doświadczeniu, dzieci uwierzyły, dlaczego różę jerychońską nazywamy zmartwychwstanką. Dotykali jej przecież przed doświadczeniem i kruszyła się, a po podlaniu wodą z czajnika … taki cud! To naprawdę niezwykła roślina!

Marcowy GROSIK

29 marca odbył się kiermasz różności „Grosik”. Mimo listopadowych zapowiedzi dotyczących zmiany miejsca organizacji kiermaszu, ze względu na prośby uczniów, odbył się on po staremu w bibliotece.

Znów dopisała frekwencja. Osób zainteresowanych sprzedażą lub kupnem za niewielkie pieniądze było bardzo dużo. Nawet najbardziej wybredni mogli znaleźć coś dla siebie.

Integracja młodzieży i nauka rozsądnego gospodarowania pieniędzmi na najwyższym poziomie! Serdecznie zapraszamy, bo to nie ostatni „Grosik” w tym roku szkolnym.

W rankingu czytelniczym za I semestr (wypożyczanie liczone do 10.01.2017r.) zwyciężyły klasy:

I miejsce:   2d - 266 książek (13,3 książki na ucznia)

II miejsce:  2a - 238 książek (11,4 książki na ucznia)

III miejsce: 3d - 165 książek  (7,2 książki na ucznia)

Gratulujemy!

Nowość w bibliotece - PÓŁKA PACHNĄCA JOANNĄ

Nie tak dawno, bo 6 grudnia, gościła w naszej szkole już po raz piąty, wspaniała pisarka i przyjaciółka wszystkich dzieci: pani Joanna Krzyżanek.

Opiekująca się zbiorami biblioteki: pani Agnieszka Małecka - Szymańska, postanowiła poświęcić książkom pani Joanny całą półkę. Już od 13 grudnia jest to PÓŁKA PACHNĄCA JOANNĄ.

Nasi młodzi czytelnicy mogą wreszcie poświęcić się bez reszty lekturze wspaniałych przygód Cecylki Knedelek, kury Adeli, kota Papli lub Lamelii Szczęśliwej oraz oczarować zapachem bajek i zapoznać z poradami Gabrysi i Kajtka.

Zapraszamy serdecznie do biblioteki.