6.10.2021 r. gościliśmy w naszej szkole artystę o niezwykłym talencie rzeźbiarskim - pana Jana Cwynara mieszkającego w Soninie. Wprowadził on uczniów w fascynujący świat rzeźby i płaskorzeźby. Odwiedził naszą szkołę na zaproszenie pani Ewy Drewniak.

Pan Jan jest człowiekiem niezwykle żartobliwym, sympatycznym, pomysłowym, otwartym na innych ludzi, zapalonym podróżnikiem, kolekcjonerem ciekawych, oryginalnych, niepowtarzalnych rzeźb z różnych krajów. Jak sam twierdzi: „Nie trzeba tworzyć wielkich monumentów dla tych dzieł, aby mieć radość tworzenia dla siebie, dla bliźnich, których to cieszy”. Artysta prezentuje swoje dzieła co roku na wystawie prac rzeźbiarskich w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Przedmiotem jego twórczości są płaskorzeźby w oflisach lipowych, piękne rzeźbione ule w olbrzymich pniach lipowych, a także rzeźby pojedyncze. O swojej twórczości nasz gość opowiadał z wielką pasją na lekcjach, w których uczestniczyli uczniowie klas 4 – 7. Dowiedzieli się oni m.in. jaki jest proces tworzenia rzeźby, płaskorzeźby, z jakich materiałów można je zrobić, a także mogli zobaczyć narzędzia służące do ich wykonania. Zajęcia te doskonale uzupełniły lekcje plastyki związane z tematyką rzeźby oraz płaskorzeźby. Dzięki takiej formie dzieci i uczniowie uczą się bardzo szybko i efektywnie oraz trwale kształtują swoje nastawienie do nauki.