Oto wyniki tegorocznego konkursu:

• szkoły podstawowe - prace zbiorowe

II miejsce - album z rzeszowskimi pomnikami- Katarzyna Grzesik, Wiktoria Woźny, Wiktoria Zwolińska

• szkoły podstawowe – prace indywidualne

Kultura mojej ojcowizny  - kuchnia podkarpacka – Dominika Kłęk – wyróżnienie

• szkoły podstawowe - prace multimedialne

Historia mojej Ojcowizny, obiekty zabytkowe, miejsca pamięci - Katarzyna Stańko – wyróżnienie

Opiekunem naukowym uczennic była pani Magdalena Lubas. Pomagali też rodzice, którzy byli pierwszymi jurorami wszystkich prac.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się
25 kwietnia br. w Rzeszowie. Laureaci  konkursu / zdobywcy I, II i III miejsc/ otrzymają zaproszenia drogą pocztową lub elektroniczną. Dyplomy za udział zostaną wysłane pocztą.

Album o pomnikach bardzo się podobał. W tej pracy znalazła się też ankieta o pomnikach, którą opracowały uczennice na lekcjach historii. Oto ona:

„PUNKT WIDZENIA”

Postanowiliśmy zapytać nasze koleżanki i kolegów o rzeszowskie pomniki. Ankieta była anonimowa i  wypełniło ją 30 uczniów z klas 8.

Nazwaliśmy ją „PUNKT WIDZENIA”.

Niektóre wyniki nas zaskoczyły, a inne potraktowaliśmy z przymrużeniem oka.

Oto wyniki.

1. Co dalej z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie?
  • Powinien zniknąć z przestrzeni publicznej (tzw. ustawa dekomunizacyjna skazała go na wyburzenie) – 4 odpowiedzi
  • Powinien stać tam gdzie jest i nic nie trzeba zmieniać, bo jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta – 16 odpowiedzi
  • Nie mam na ten temat zdania – 10 odpowiedzi
  1. W jaki sposób upamiętniać osoby lub wydarzenia ważne dla mieszkańców Rzeszowa i Polski?
  • Budować pomniki – 6 odpowiedzi
  • Fundować stypendia imienia wybitnych i zasłużonych – 9 odpowiedzi
  • Tworzyć murale – 9 odpowiedzi
  • Nie wiem – 6 odpowiedzi
  1. Który pomnik- obelisk- upamiętnienie podoba Ci się najbardziej w mieście nad Wisłokiem?
  • Murale: 13 uczniów
  • Nowy szeryf w mieście-mural z Garym Cooperem.
  • Mural poświęcony Dywizjonowi 303.
  • Rysunek techniczny samolotu bombowego Łoś, którego silniki produkowane były w rzeszowskich zakładach WSK PZL.
  • Twarze znanych osób, między innymi Stańko, Grotowskiego czy Szajny na Podpromiu.
  • Zdecydowanie Tadeusz Nalepa, artysta z gitarą w ręku idący ulicą

3 Maja, głównym deptakiem miasta – 11 uczniów

• Obelisk na ul. Bohaterów upamiętnia pacyfikację wsi Staroniwa

w 1943 roku i  ciągle opiekują się nim uczniowie z naszej szkoły  -