5.03.2019 r. i 5.04.2019 r. uczniowie klas V- VIII uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez pana Tomasza Surowiaka , policjanta z Wydziału Prewencji KMP w Rzeszowie. Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci.
Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki - docierają za pomocą sieci i w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne.
Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Przekazał też uczniom wiele informacji na temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich za czyny zabronione. W każdym zdaniu podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia: porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, bo wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy. Warto skontaktować się z profesjonalistami, pomocy można szukać np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100).
Podczas prelekcji uczniowie obejrzeli również spot filmowy o tematyce związanej z zapobieganiem i przeciwdziałaniem uzależnieniu od narkotyków i dopalaczy, który jest elementem kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”.