Dnia 24 maja 2018 roku w budynku Politechniki Rzeszowskiej odbył się I Podkarpacki Przegląd Piosenki turystycznej i poetyckiej pod egidą Zespołu Grzane Wino „Natchnieni Bieszczadzką Wiosną 2018”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 16 w Rzeszowie, Stowarzyszenie Natchnieni Bieszczadem, Politechnikę Rzeszowską i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich.

Patronat nad przeglądem objął Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rektor Politechniki Rzeszowskiej, natomiast patronat medialny: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Echo Rzeszowa, Radio Centrum, Nowiny 24, a także Samorząd Politechniki Rzeszowskiej.

Komisja konkursowa w składzie: Anna Czenczek, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festiwal”, Marcin Iżela, lider Zespołu „Grzane Wino”, Dorota Rząsa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, instruktor zespołów teatralnych, Wiesław Kwaśniak, członek Zarządu Stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem, muzyk, bieszczadnik, miała utrudnione zadanie, bowiem młodzi artyści prezentowali bardzo wysoki poziom, dostarczając publiczności wiele emocji i niezapomnianych wrażeń. O godz. 10.00  uroczystego otwarcia przeglądu dokonała mgr Dorota Rząsa dyrektor Szkoły Podstawowej  nr 16 w Rzeszowie. Powitała przybyłych gości,  sponsorów, uczestników wraz z opiekunami i przedstawiła cele przedsięwzięcia.  W konkursie  prezentowali się wykonawcy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich. Do przeglądu zgłosiło się 83 uczestników z 16 placówek. Po eliminacjach nastąpiła przerwa, podczas której artyści wzięli udział w licznych zabawach         i konkursach, a także obejrzeli występ barda bieszczadzkiego – Piotra Łagodzica. Organizatorzy zapewnili również słodki poczęstunek i napoje. Wiele uśmiechu dostarczył Mis, który częstował łakociami. Po obradach, Jury wyłoniło zwycięzców, którym zostały wręczone nagrody. Wszystkie zespoły i soliści uczestniczący w przeglądzie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci atrakcyjne nagrody, m.in. dwa kursy języka angielskiego ufundowane przez Szkołę Języków Obcych Masterschool w kwocie 1200,00zł  i 2699,00zł,  trzy kursy języka obcego ufundowane  przez Szkołę Języków Obcych PROMAR w kwocie 300,00zł, bon na wakacje w kwocie 400,00zł ufundowany przez Biuro podróży Travel, jak też liczne nagrody rzeczowe, książkowe oraz vouchery do restauracji ufundowane przez Sponsorów. Zwycięzcy oraz laureaci szkół średnich uzyskali również nominacje na Festiwal Natchnieni Bieszczadem w Cisnej, który odbędzie się 20-21 lipca 2018r. od Organizatorów-Stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem.

Organizatorzy Przeglądu ze SP16 to dyrektor Dorota Rząsa, Ewa Drewniak, Anita Koczwara –Malec, Paulina Kapanowska, Marcin Krupa,Tomasz Urban, Robert Nowak – Twardowski.

I Podkarpacki Przegląd Piosenki turystycznej i poetyckiej pod egidą Zespołu Grzane Wino „Natchnieni Bieszczadzką Wiosną 2018” był kontynuacją Dnia Bieszczadzkiego zorganizowanego w 17.11.2017r. i składał się z dwóch etapów, I etap przeznaczony był dla osób dorosłych i odbył się  26.04.2018 na Politechnice Rzeszowskiej, natomiast II etap o charakterze szkolnym dla uczniów miał miejsce właśnie 24.05.2018r.

Zobacz Protokół